MetaSlider Slideshow 3.109.0 - en to th translation catalogue (1053 entries)

note: Description of the plugin
en: MetaSlider gives you the power to create a beautiful slideshow, carousel, or gallery on your WordPress site.
th: MetaSlider ให้คุณสร้างสไลด์โชว์ที่สวยงาม, คาราเซล, หรือแกลเลอรีบนเว็บไซต์ WordPress ของคุณ.

en: This feature is available with MetaSlider Gallery
th: ฟีเจอร์นี้มีให้ใช้กับ MetaSlider Gallery

en: Activate MetaSlider Gallery to show your slides in a lightbox window.
th: เปิดใช้งาน MetaSlider Gallery เพื่อแสดงสไลด์ของคุณในหน้าต่าง lightbox.

en: Activate MetaSlider Gallery
th: เปิดใช้งาน MetaSlider Gallery

en: Install MetaSlider Gallery to show your slides in a lightbox window.
th: ติดตั้ง MetaSlider Gallery เพื่อแสดงสไลด์ของคุณในหน้าต่าง lightbox.

en: Install MetaSlider Gallery
th: ติดตั้ง MetaSlider Gallery

en: Activate MetaSlider Gallery to convert this slideshow into a gallery.
th: เปิดใช้งานแกลเลอรี MetaSlider เพื่อแปลงสไลด์โชว์นี้เป็นแกลเลอรี。

en: Install MetaSlider Gallery to convert this slideshow into a gallery.
th: ติดตั้งแกลเลอรี MetaSlider เพื่อแปลงสไลด์โชว์นี้เป็นแกลเลอรี。

en: Spice up your site with animated layers and video slides with MetaSlider Slideshow Pro
th: เพิ่มความน่าสนใจให้กับเว็บไซต์ของคุณด้วยเลเยอร์อนิเมชั่นและสไลด์วิดีโอด้วย MetaSlider Pro

en: Increase your revenue and conversion with video slides and many more MetaSlider Slideshow Pro features
th: เพิ่มรายได้และการแปลงด้วยสไลด์วิดีโอและฟีเจอร์อื่นๆ ของ MetaSlider Pro

en: Can you translate? Want to improve MetaSlider Slideshow for speakers of your language?
th: คุณสามารถแปลได้ไหม? ต้องการปรับปรุง MetaSlider สำหรับผู้พูดภาษาของคุณหรือไม่?

en: Do you want to display your slideshow media inside a lightbox?
th: คุณต้องการแสดงสื่อสไลด์โชว์ของคุณใน lightbox หรือไม่?

en: weeks
th: สัปดาห์

en: Let's Start &rarr;
th: เริ่มกันเถอะ &rarr;

en: Find out more &rarr;
th: ค้นหาข้อมูลเพิ่มเติม &rarr;

en: Sign up &rarr;
th: ลงทะเบียน &rarr;

en: Go there &rarr;
th: ไปที่นั่น &rarr;

en: Click to install the MetaSlider Gallery plugin &rarr;
th: คลิกเพื่อติดตั้งปลั๊กอิน MetaSlider Gallery &rarr;

en: Read more
th: อ่านเพิ่มเติม

en: The security check failed. Please refresh the page and try again.
th: การตรวจสอบความปลอดภัยล้มเหลว โปรดรีเฟรชหน้าและลองอีกครั้ง.

en: Access denied. Sorry, you do not have permission to complete this task.
th: เข้าถึงถูกปฏิเสธ ขอโทษ, คุณไม่มีสิทธิ์ในการทำงานนี้.

en: Bad request
th: คำขอไม่ถูกต้อง

en: This item does not exist. Please refresh the page and try again.
th: รายการนี้ไม่มีอยู่ โปรดรีเฟรชหน้าและลองอีกครั้ง.

en: The option was successfully updated
th: ตัวเลือกถูกอัปเดตเรียบร้อยแล้ว

en: The requested data does not exist.
th: ข้อมูลที่ร้องขอไม่มีอยู่.

en: The attempt to update the option failed.
th: ความพยายามในการอัปเดตตัวเลือกล้มเหลว.

en: Thanks for using MetaSlider, the WordPress slideshow plugin
th: ขอบคุณที่ใช้ MetaSlider, ปลั๊กอินสไลด์โชว์สำหรับ WordPress

en: Dismiss
th: ปฏิเสธ

en: Invalid ad identifier
th: รหัสโฆษณาไม่ถูกต้อง

en: There was an error dimissing the quickstart ad
th: เกิดข้อผิดพลาดในการปฏิเสธโฆษณาเริ่มต้นอย่างรวดเร็ว

en: The quickstart ad was successfully hidden!
th: โฆษณาเริ่มต้นอย่างรวดเร็วถูกซ่อนไว้อย่างสำเร็จ!

en: Caption
th: คำบรรยาย

en: New Window
th: หน้าต่างใหม่

en: Please confirm that you would like to delete this slideshow.
th: โปรดยืนยันว่าคุณต้องการลบสไลด์โชว์นี้.

en: Undo
th: ย้อนกลับ

en: Slide restored
th: สไลด์ถูกกู้คืนแล้ว

en: Slide deleted
th: ลบสไลด์แล้ว

en: Success
th: สำเร็จ

en: Item was copied to your clipboard
th: รายการถูกคัดลอกไปยังคลิปบอร์ดของคุณแล้ว

en: Creating slideshow...
th: กำลังสร้างสไลด์โชว์...

en: Press to undo
th: กดเพื่อย้อนกลับ

en: Select replacement image
th: เลือกภาพแทนที่

en: Caution: This setting is for advanced developers only. If you're unsure, leave it checked.
th: คำเตือน: การตั้งค่านี้สำหรับนักพัฒนาขั้นสูงเท่านั้น หากคุณไม่แน่ใจ ให้ทำเครื่องหมายไว้

en: Tone
th: โทน

en: Opacity
th: ความโปร่งใส

en: Shortcodes
th: รหัสสั้น

en: Hide on Smartphone
th: ซ่อนบนสมาร์ทโฟน

en: Hide on Tablet
th: ซ่อนบนแท็บเล็ต

en: Hide on Laptop
th: ซ่อนบนแล็ปท็อป

en: Hide on Desktop
th: ซ่อนบนเดสก์ท็อป

en: Add Button
th: เพิ่มปุ่ม

en: Add Image
th: เพิ่มรูปภาพ

en: Add Icon
th: เพิ่มไอคอน

en: Search icons...
th: ค้นหาไอคอน...

en: No icons found.
th: ไม่พบไอคอน

en: Clear search
th: ล้างการค้นหา

en: Close
th: ปิด

en: Insert
th: แทรก

en: Please enter a valid URL.
th: กรุณาใส่ URL ที่ถูกต้อง

en: Please enter link text for the button.
th: กรุณาใส่ข้อความลิงก์สำหรับปุ่ม

en: Open in new window
th: เปิดในหน้าต่างใหม่

en: Button Color
th: สีของปุ่ม

en: Text Color
th: สีของข้อความ

en: Link Text
th: ข้อความลิงก์

en: The request format was not valid.
th: รูปแบบคำขอไม่ถูกต้อง

en: This slideshow is no longer available.
th: สไลด์โชว์นี้ไม่สามารถใช้งานได้อีกต่อไป

en: Nothing to import.
th: ไม่มีสิ่งที่ต้องนำเข้า

en: This was not a slideshow, so we cannot delete it.
th: นี่ไม่ใช่สไลด์โชว์ ดังนั้นเราจึงไม่สามารถลบได้

en: This was not a slideshow, so we cannot update the setting.
th: นี่ไม่ใช่สไลด์โชว์ ดังนั้นเราจึงไม่สามารถปรับปรุงการตั้งค่าได้

en: The title cannot be empty.
th: ชื่อเรื่องไม่สามารถว่างเปล่าได้

en: The field (%s) cannot be empty
th: ฟิลด์ (%s) ไม่สามารถว่างเปล่าได้

en: Maximum Number of Custom Field in Post Feed Sliders
th: จำนวนสูงสุดของ custom field ใน Post Feed Sliders

en: Import slug not found
th: ไม่พบ slug สำหรับการนำเข้า

en: Import data could not be processed
th: ไม่สามารถประมวลผลข้อมูลการนำเข้าได้

en: We could not find any images to import.
th: เราหาไม่พบภาพใดๆ ที่จะนำเข้า

en: New Slideshow
th: สไลด์โชว์ใหม่

en: Previous
th: ก่อนหน้า

en: Next
th: ถัดไป

en: Import file is invalid.
th: แฟ้มการนำเข้านั้นไม่ถูกต้อง

en: Failed to import video from URL: %s.
th: นำเข้าวิดีโอจาก URL: %s ล้มเหลว

en: Failed to import text track from URL: %s.
th: นำเข้าช่องข้อความจาก URL: %s ล้มเหลว

en: Failed to import image from URL: %s.
th: ไม่สามารถนำเข้าภาพจาก URL: %s.

en: Only http/https URLs are allowed.
th: อนุญาตเฉพาะ URL http/https เท่านั้น。

en: URL does not point to an allowed file type.
th: URL ไม่ชี้ไปยังประเภทไฟล์ที่อนุญาต。

en: URL resolves to a disallowed address.
th: URL ชี้ไปที่ที่อยู่ที่ไม่อนุญาต。

en: No themes found.
th: ไม่พบธีมใด ๆ.

en: We removed your selected theme as it could not be found. Was the folder deleted?
th: เราได้ลบธีมที่คุณเลือกเนื่องจากไม่สามารถค้นพบได้ ไฟล์โฟลเดอร์ถูกลบไปหรือไม่?

en: You don't have any trashed slideshows.
th: คุณไม่มีสไลด์โชว์ที่ถูกทิ้งไว้.

en: You don't have any slideshows yet. Click %shere%s to create a new slideshow.
th: คุณยังไม่มีสไลด์โชว์ คลิก %shere%s เพื่อสร้างสไลด์โชว์ใหม่.

en: Restore
th: กู้คืน

en: Delete Permanently
th: ลบอย่างถาวร

en: Trash
th: ถังขยะ

en: Preview
th: ดูตัวอย่าง

en: Title
th: ชื่อเรื่อง

en: Type of Slides
th: ประเภทของสไลด์

en: Number of Slides
th: จำนวนสไลด์

en: Theme
th: ธีม

en: Created
th: สร้าง

en: Shortcode
th: shortcode

en: Usage
th: การใช้งาน

en: Edit
th: แก้ไข

en: Click to copy shortcode.
th: คลิกเพื่อคัดลอก shortcode.

en: Not found.
th: ไม่พบ.

en: View Usage
th: ดูการใช้งาน

en: Content Using This Slideshow
th: เนื้อหาที่ใช้สไลด์โชว์นี้

en: Theme Setting
th: การตั้งค่าธีม

en: Option
th: ตัวเลือก

en: All Themes
th: ธีมทั้งหมด

en: (No Theme)
th: (ไม่มีธีม)

en: Filter
th: ตัวกรอง

en: Logo
th: โลโก้

note: translators: %s is the number of weeks the notice will be hidden
en: (%s Weeks)
th: (ซ่อน %s สัปดาห์)

en: Slideshows
th: สไลด์โชว์

en: Add New
th: เพิ่มใหม่

note: Translators: %d is the number of slideshows moved to the Trash.
en: %d slideshow moved to the Trash. | %d slideshows moved to the Trash.
th[0]: %d สไลด์โชว์ถูกย้ายไปที่ถังขยะ.

note: Translators: %d is the number of slideshows restored from the Trash.
en: %d slideshow restored from the Trash. | %d slideshows restored from the Trash.
th[0]: %d สไลด์โชว์ถูกกู้คืนจากถังขยะ.

note: Translators: %d is the number of slideshows permanently deleted.
en: %d slideshow permanently deleted. | %d slideshows permanently deleted.
th[0]: %d สไลด์โชว์ถูกลบถาวร.

en: Slideshows permanently deleted.
th: สไลด์โชว์ถูกลบถาวร.

en: Search
th: ค้นหา

en: Browser upgrade required
th: ต้องการอัปเกรดเบราว์เซอร์

en: It looks like you are using %s. While MetaSlider does support %s on the frontend of the website where users see your slideshows, some of the tools we provide back here require a modern browser.
th: ดูเหมือนว่าคุณกำลังใช้ %s ขณะที่ MetaSlider รองรับ %s บนหน้าเว็บไซต์ที่ผู้ใช้เห็นสไลด์โชว์ของคุณ แต่เครื่องมือบางอย่างที่เรามีที่นี่ต้องการเบราว์เซอร์ที่ทันสมัย

en: Update Internet Explorer
th: อัปเดต Internet Explorer

en: Search settings
th: ค้นหาการตั้งค่า

en: No settings found.
th: ไม่พบการตั้งค่า

en: Loading...
th: กำลังโหลด...

en: Main Options
th: ตัวเลือกหลัก

en: Width
th: ความกว้าง

en: Slideshow width
th: ความกว้างของสไลด์โชว์

en: Height
th: ความสูง

en: Slideshow height
th: ความสูงของสไลด์โชว์

en: Arrows
th: ลูกศร

en: Show the Previous / Next arrows.
th: แสดงลูกศรก่อนหน้า / ถัดไป.

en: Hidden
th: ซ่อน

en: Visible
th: แสดง

en: Visible On Hover
th: แสดงเมื่อเลื่อนเมาส์

en: Navigation
th: การนำทาง

en: Show navigation options so that users can browse the slides.
th: แสดงตัวเลือกการนำทางเพื่อให้ผู้ใช้สามารถเรียกดูสไลด์ได้.

en: Dots
th: จุด

en: Dots - Visible On Hover
th: จุด - แสดงเมื่อเลื่อนเมาส์

en: Thumbnails (Pro)
th: ภาพขนาดย่อ (Pro)

en: Thumbnails - Visible On Hover (Pro)
th: ภาพขนาดย่อ - แสดงเมื่อเลื่อนเมาส์ (Pro)

en: Filmstrip (Pro)
th: ฟิล์มสตริป (Pro)

en: Filmstrip - Visible On Hover (Pro)
th: ฟิล์มสตริป - แสดงเมื่อเลื่อนเมาส์ (Pro)

en: 100% Width
th: ความกว้าง 100%

en: If the space for the slideshow is larger than the "Width" setting, the slideshow output will expand to fill all of that space.
th: หากพื้นที่สำหรับสไลด์โชว์มีขนาดใหญ่กว่าการตั้งค่า "ความกว้าง" ผลลัพธ์ของสไลด์โชว์จะขยายเพื่อเติมเต็มพื้นที่ทั้งหมดนั้น.

en: Adjust Width to Target Element
th: ปรับความกว้างให้ตรงกับองค์ประกอบเป้าหมาย

en: This will force the slideshow to use the full width of the target CSS element (Beta). Result may vary from theme to theme.
th: สิ่งนี้จะบังคับให้สไลด์โชว์ใช้ความกว้างเต็มขององค์ประกอบ CSS เป้าหมาย (Beta). ผลลัพธ์อาจแตกต่างกันไปตามธีม.

en: Target Element
th: องค์ประกอบเป้าหมาย

en: The slideshow will use the full width of this target element (Beta). If the target element is not 'body', you may need to enable 'Center Align'.
th: สไลด์โชว์จะใช้ความกว้างเต็มที่ขององค์ประกอบเป้าหมายนี้ (เบต้า). หากองค์ประกอบเป้าหมายไม่ใช่ 'body' คุณอาจต้องเปิดใช้งาน 'การจัดกึ่งกลาง'.

en: Center Align
th: การจัดกึ่งกลาง

en: Center align the slideshow in the available space on your website.
th: จัดกึ่งกลางสไลด์โชว์ในพื้นที่ที่มีอยู่บนเว็บไซต์ของคุณ.

en: Hide Arrows On
th: ซ่อนลูกศรเมื่อเปิดใช้งาน

en: When enabled this setting will hide the arrows on screen widths less than %spx.
th: เมื่อเปิดใช้งานการตั้งค่านี้จะซ่อนลูกศรในความกว้างของหน้าจอน้อยกว่า %spx.

en: When enabled this setting will hide the arrows on screen widths of %1$spx to %2$spx.
th: เมื่อเปิดใช้งานการตั้งค่านี้จะซ่อนลูกศรในความกว้างของหน้าจอที่ %1$spx ถึง %2$spx.

en: When enabled this setting will hide the arrows on screen widths equal to or greater than %spx.
th: เมื่อเปิดใช้งานการตั้งค่านี้จะซ่อนลูกศรในความกว้างของหน้าจอที่เท่ากับหรือมากกว่า %spx.

en: Hide Navigation On
th: ซ่อนการนำทางเมื่อเปิดใช้งาน

en: When enabled this setting will hide the navigation on screen widths less than %spx.
th: เมื่อเปิดใช้งานการตั้งค่านี้จะซ่อนการนำทางในความกว้างของหน้าจอน้อยกว่า %spx.

en: When enabled this setting will hide the navigation on screen widths of %1$spx to %2$spx.
th: เมื่อเปิดใช้งานการตั้งค่านี้จะซ่อนการนำทางในความกว้างของหน้าจอที่ %1$spx ถึง %2$spx.

en: When enabled this setting will hide the navigation on screen widths equal to or greater than %spx.
th: เมื่อเปิดใช้งานการตั้งค่านี้จะซ่อนการนำทางในความกว้างของหน้าจอที่เท่ากับหรือมากกว่า %spx.

en: Hide Captions On
th: ซ่อนคำบรรยายเมื่อเปิดใช้งาน

en: When enabled this setting will hide the captions on screen widths less than %spx.
th: เมื่อเปิดใช้งานการตั้งค่านี้จะซ่อนคำบรรยายในความกว้างของหน้าจอน้อยกว่า %spx.

en: When enabled this setting will hide the captions on screen widths of %1$spx to %2$spx.
th: เมื่อเปิดใช้งานการตั้งค่านี้จะซ่อนคำบรรยายในความกว้างของหน้าจอที่ %1$spx ถึง %2$spx.

en: When enabled this setting will hide the captions on screen widths equal to or greater than %spx.
th: เมื่อเปิดใช้งานการตั้งค่านี้จะซ่อนคำบรรยายในความกว้างของหน้าจอที่เท่ากับหรือมากกว่า %spx.

en: Hide Slideshow On
th: ซ่อนสไลด์โชว์เมื่อเปิดใช้งาน

en: When enabled this setting will hide the slideshow on screen widths less than %spx.
th: เมื่อเปิดใช้งานการตั้งค่านี้จะซ่อนสไลด์โชว์ในความกว้างของหน้าจอน้อยกว่า %spx.

en: When enabled this setting will hide the slideshow on screen widths of %1$spx to %2$spx.
th: เมื่อเปิดใช้งานการตั้งค่านี้จะซ่อนสไลด์โชว์ในความกว้างของหน้าจอที่ %1$spx ถึง %2$spx.

en: When enabled this setting will hide the slideshow on screen widths equal to or greater than %spx.
th: เมื่อเปิดใช้งานการตั้งค่านี้จะซ่อนสไลด์โชว์ในความกว้างของหน้าจอที่เท่ากับหรือมากกว่า %spx.

en: Open In Gallery
th: เปิดในแกลเลอรี

en: Transition Options
th: ตัวเลือกการเปลี่ยนภาพ

en: Transition Effect
th: เอฟเฟกต์การเปลี่ยนภาพ

en: This animation is used when changing slides.
th: แอนิเมชันนี้ใช้เมื่อเปลี่ยนสไลด์.

en: Fade
th: การจาง

en: Slide
th: การเลื่อน

en: Zooming
th: การซูม

en: Flip
th: การพลิก

en: Random
th: แบบสุ่ม

en: Swirl
th: การหมุน

en: Rain
th: ฝน

en: Straight
th: ตรง

en: Slice Down
th: ตัดลง

en: Slice Up
th: ตัดขึ้น

en: Slice Up Left
th: ตัดขึ้นซ้าย

en: Slide Up Down
th: เลื่อนขึ้นลง

en: Slice Up Down Left
th: ตัดขึ้นลงซ้าย

en: Fold
th: พับ

en: Slide in Right
th: เลื่อนเข้าจากขวา

en: Slide in Left
th: เลื่อนเข้าจากซ้าย

en: Box Random
th: กล่องสุ่ม

en: Box Rain
th: กล่องฝน

en: Box Rain Reverse
th: กล่องฝนย้อนกลับ

en: Box Rain Grow
th: กล่องฝนเติบโต

en: Box Rain Grow Reverse
th: กล่องฝนเติบโตย้อนกลับ

en: Slide Delay
th: เลื่อนช้า

en: How long to display each slide, in milliseconds.
th: ระยะเวลาที่จะแสดงแต่ละสไลด์เป็นมิลลิวินาที

en: Transition Speed
th: ความเร็วในการเปลี่ยนภาพ

en: Choose the speed of the animation in milliseconds. You can select the animation in the "Transition Effect" field.
th: เลือกความเร็วของอนิเมชันเป็นมิลลิวินาที คุณสามารถเลือกอนิเมชันในฟิลด์ "เอฟเฟกต์การเปลี่ยนภาพ"

en: Number of Slices
th: จำนวนชิ้น

en: Number of Squares
th: จำนวนสี่เหลี่ยม

en: Number of squares
th: จำนวนสี่เหลี่ยม

en: Slide Direction
th: ทิศทางของสไลด์

en: Select the direction that slides will move. Vertical will not work if "Carousel mode" is enabled or "Transition Effect" is set to "Fade".
th: เลือกทิศทางที่สไลด์จะเคลื่อนที่ แนวตั้งจะไม่ทำงานหากเปิดใช้งาน "โหมดคารูเซล" หรือกำหนด "เอฟเฟกต์การเปลี่ยนภาพ" เป็น "จางหาย"

en: Horizontal
th: แนวนอน

en: Vertical
th: แนวตั้ง

en: Reverse
th: ย้อนกลับ

en: Reverse the slide direction.
th: ย้อนกลับทิศทางสไลด์

en: Image Animation
th: การเคลื่อนไหวของภาพ

en: This feature adds gradual acceleration and deceleration to slide transitions, rather than abrupt starts and stops. This feature only works with the "Slide" Transition Effect.
th: ฟีเจอร์นี้เพิ่มการเร่งและการชะลออย่างค่อยเป็นค่อยไปสำหรับการเปลี่ยนสไลด์ แทนที่จะเป็นการเริ่มต้นและหยุดอย่างกระทันหัน ฟีเจอร์นี้ทำงานได้เฉพาะกับเอฟเฟกต์การเปลี่ยนภาพ "Slide" เท่านั้น.

en: Extra Effect
th: เอฟเฟกต์เพิ่มเติม

en: Extra effect for slides.
th: เอฟเฟกต์เพิ่มเติมสำหรับสไลด์.

en: None
th: ไม่มี

en: Fade In
th: จางเข้า

en: This adds an animation when the slideshow loads. It only uses the "Fade" transition effect.
th: นี่คือการเพิ่มเคลื่อนไหวเมื่อเริ่มการแสดงสไลด์โชว์ มันใช้เพียงเอฟเฟกต์การเปลี่ยนภาพ "Fade" เท่านั้น.

en: Carousel Options
th: ตัวเลือก Carousel

en: Carousel Mode
th: โหมด Carousel

en: Display multiple slides at once. The slideshow output will default to using 100% width and the 'Slide' Transition Effect.
th: แสดงสไลด์หลายๆ ภาพพร้อมกัน ผลลัพธ์ของการแสดงสไลด์จะใช้ความกว้าง 100% และเอฟเฟกต์การเปลี่ยนภาพ 'Slide' เป็นค่าเริ่มต้น.

en: Loop Carousel Continuously
th: วนลูป Carousel อย่างต่อเนื่อง

en: Infinite loop of slides when Carousel Mode is enabled. This option disables arrows and navigation. The slideshow width must be less than or equal to the width of the container where it is inserted.
th: วนลูปสไลด์แบบไม่สิ้นสุดเมื่อเปิดใช้งานโหมด Carousel ตัวเลือกนี้จะปิดการใช้งานลูกศรและการนำทาง ความกว้างของการแสดงสไลด์ต้องน้อยกว่าหรือเท่ากับความกว้างของภาชนะที่มันถูกแทรก.

en: Carousel Margin
th: ระยะห่างของ Carousel

en: Pixel margin between slides in carousel.
th: ระยะห่างเป็นพิกเซลระหว่างสไลด์ใน Carousel.

en: Display Minimum
th: แสดงขั้นต่ำ

en: Minimum number of slides to be displayed at the same time in the carousel.
th: จำนวนสไลด์ขั้นต่ำที่จะแสดงพร้อมกันใน Carousel.

en: Display Maximum
th: แสดงสูงสุด

en: Maximum number of slides to be displayed at the same time in the carousel. Set to 0 to adjust automatically.
th: จำนวนสไลด์สูงสุดที่จะแสดงพร้อมกันใน Carousel ตั้งค่าเป็น 0 เพื่อให้ปรับอัตโนมัติ.

en: Slides per Navigation Click
th: สไลด์ต่อการคลิกนำทาง

en: Number of slides to move when clicking next or previous.
th: จำนวนสไลด์ที่จะเคลื่อนที่เมื่อคลิกถัดไปหรือก่อนหน้า.

en: Force Height
th: ความสูงที่บังคับ

en: If the slideshow looks small, force slideshow height when using Carousel mode. Please note when is enabled slides may look cropped.
th: หากสไลด์โชว์ดูเล็ก ให้บังคับความสูงของสไลด์โชว์เมื่อใช้โหมด Carousel โปรดทราบว่าเมื่อเปิดใช้งาน สไลด์อาจดูถูกตัดออก.

en: Image Options
th: ตัวเลือกภาพ

en: Image Crop
th: การตัดภาพ

en: Smart Crop
th: การตัดภาพอัจฉริยะ

en: Standard
th: มาตรฐาน

en: Disabled
th: ปิดใช้งาน

en: Disabled (Smart Pad)
th: ปิดใช้งาน (Smart Pad)

en: Smart Crop ensures your responsive slides are cropped to a ratio that results in a consistent slideshow size.
th: การตัดภาพอัจฉริยะช่วยให้แน่ใจว่าสไลด์ที่ตอบสนองของคุณถูกตัดให้มีอัตราส่วนที่ทำให้ขนาดของสไลด์โชว์สอดคล้องกัน.

en: Image Crop Source
th: แหล่งที่มาของการตัดภาพ

en: Slideshow width/height
th: ความกว้าง/ความสูงของสไลด์โชว์

en: Custom width/height (Pro)
th: ความกว้าง/ความสูงที่กำหนดเอง (Pro)

en: By default, MetaSlider Slideshow will crop images using the main width and height of the slideshow. If you want smaller images, select Custom width/height and make sure the values are less than the main width and height.
th: ตามค่าเริ่มต้น MetaSlider จะตัดภาพโดยใช้ความกว้างและความสูงหลักของสไลด์โชว์ หากคุณต้องการภาพที่เล็กลง ให้เลือกความกว้าง/ความสูงที่กำหนดเองและตรวจสอบให้แน่ใจว่าค่าต่างๆ น้อยกว่าความกว้างและความสูงหลัก.

en: Image Crop Size
th: ขนาดการตัดภาพ

en: This will increase the size of the images in your slideshow. Larger images are higher quality. Smaller images load more quickly.
th: สิ่งนี้จะเพิ่มขนาดของภาพในสไลด์โชว์ของคุณ ภาพที่ใหญ่กว่าจะมีคุณภาพสูงกว่า ภาพที่เล็กกว่าจะโหลดได้เร็วกว่านั้น.

en: Lazy Load Images
th: โหลดภาพแบบ Lazy

en: This feature can speed up your site. MetaSlider Slideshow will only load slides when they are required by your slideshow.
th: ฟีเจอร์นี้สามารถเพิ่มความเร็วให้กับเว็บไซต์ของคุณ MetaSlider จะโหลดสไลด์เฉพาะเมื่อจำเป็นต้องใช้ในสไลด์โชว์ของคุณ.

en: Advanced Options
th: ตัวเลือกขั้นสูง

en: Auto Play
th: เล่นอัตโนมัติ

en: Transition between slides automatically.
th: เปลี่ยนระหว่างสไลด์โดยอัตโนมัติ.

en: Play / Pause Button
th: ปุ่มเล่น / หยุดชั่วคราว

en: This allows user to pause or resume Auto Play on the slideshow.
th: นี่ช่วยให้ผู้ใช้สามารถหยุดชั่วคราวหรือกลับมาเล่นอัตโนมัติในสไลด์โชว์ได้.

en: Show Play / Pause Button Text
th: แสดงข้อความปุ่มเล่น / หยุดชั่วคราว

en: Show text options for Play / Pause Button
th: แสดงตัวเลือกข้อความสำหรับปุ่มเล่น / หยุดชั่วคราว

en: Play Text
th: ข้อความเล่น

en: Enter text for the Play/Pause Button. Leave the field empty to use the icon only.
th: ใส่ข้อความสำหรับปุ่มเล่น/หยุดชั่วคราว ทิ้งช่องนี้ว่างเพื่อใช้เฉพาะไอคอนเท่านั้น.

en: Pause Text
th: ข้อความหยุดชั่วคราว

en: Progress Bar
th: แถบความก้าวหน้า

en: Displays a visual indicator showing the time left before the next slide.
th: แสดงตัวบ่งชี้ภาพที่แสดงเวลาที่เหลือก่อนที่จะไปยังสไลด์ถัดไป.

en: Hover Pause
th: หยุดชั่วคราวเมื่อชี้

en: Pause the slideshow when hovering over slider, then resume when no longer hovering.
th: หยุดสไลด์โชว์เมื่อชี้ไปที่สไลเดอร์ จากนั้นกลับมาเล่นเมื่อไม่ชี้.

en: Loop
th: วนซ้ำ

en: If you choose "Loop endlessly", the slides will loop infinitely. If you choose "Stop on first slide after looping", the slideshow will stop on the first slide after showing all the items. If you choose "Stop on last slide", the slides will stop on the last slide.
th: หากคุณเลือก "วนซ้ำไม่สิ้นสุด" สไลด์จะวนซ้ำไม่สิ้นสุด หากคุณเลือก "หยุดที่สไลด์แรกหลังจากวนซ้ำ" สไลด์โชว์จะหยุดที่สไลด์แรกหลังจากแสดงรายการทั้งหมด หากคุณเลือก "หยุดที่สไลด์สุดท้าย" สไลด์จะหยุดที่สไลด์สุดท้าย.

en: Loop Endlessly
th: วนซ้ำไม่สิ้นสุด

en: Stop On Last Slide
th: หยุดที่สไลด์สุดท้าย

en: Stop On First Slide After Looping
th: หยุดที่สไลด์แรกหลังจากวนซ้ำ

en: Smooth Height
th: ความสูงเรียบ

en: Allow navigation to follow the slide's height smoothly.
th: อนุญาตให้การนำทางตามความสูงของสไลด์อย่างราบรื่น.

en: Slide Order
th: ลำดับสไลด์

en: Newest First
th: ใหม่ที่สุดก่อน

en: Oldest First
th: เก่าที่สุดก่อน

en: A to Z (by filename)
th: จาก A ถึง Z (ตามชื่อไฟล์)

en: Z to A (by filename)
th: จาก Z ถึง A (ตามชื่อไฟล์)

en: Drag-and-drop
th: ลากและวาง

en: Select the order in which slides appear in the slideshow. This impacts the frontend view.
th: เลือกลำดับที่สไลด์ปรากฏในสไลด์โชว์ สิ่งนี้มีผลต่อการแสดงผลด้านหน้า.

en: Touch Swipe
th: สัมผัสเลื่อน

en: Allow touch swipe navigation of the slider on touch-enabled devices.
th: อนุญาตให้มีการนำทางด้วยการสัมผัสเลื่อนในสไลเดอร์บนอุปกรณ์ที่รองรับการสัมผัส.

en: Loading Indicator
th: ตัวบ่งชี้การโหลด

en: Displays a visual indicator while the slideshow is loading.
th: แสดงตัวบ่งชี้ภาพขณะสไลด์โชว์กำลังโหลด.

en: Previous Text
th: ข้อความก่อนหน้า

en: Set the text for the "previous" direction item.
th: กำหนดข้อความสำหรับรายการทิศทาง "ก่อนหน้า".

en: Next Text
th: ข้อความถัดไป

en: Set the text for the "next" direction item.
th: กำหนดข้อความสำหรับรายการทิศทาง "ถัดไป".

en: Square Delay
th: ความล่าช้าสี่เหลี่ยม

en: Delay between squares in ms.
th: ความล่าช้าระหว่างสี่เหลี่ยมในมิลลิวินาที.

en: Opacity of title and navigation, between 0 and 1.
th: ความทึบของชื่อเรื่องและการนำทาง ระหว่าง 0 และ 1.

en: Caption Speed
th: ความเร็วคำบรรยาย

en: Set the fade in speed of the caption.
th: กำหนดความเร็วในการจางของคำบรรยาย.

en: Container Options
th: ตัวเลือกของคอนเทนเนอร์

en: Container Box
th: กล่องคอนเทนเนอร์

en: Customize the slideshow's container box.
th: ปรับแต่งกล่องคอนเทนเนอร์ของการนำเสนอภาพสไลด์

en: Accessibility Options
th: ตัวเลือกการเข้าถึง

en: Keyboard Controls
th: การควบคุมด้วยแป้นพิมพ์

en: Use arrow keys to get to the next slide.
th: ใช้ปุ่มลูกศรเพื่อไปยังสไลด์ถัดไป

en: Tabindex For Navigation
th: Tabindex สำหรับการนำทาง

en: This helps make the slideshow navigation more accessible.
th: นี่ช่วยทำให้การนำเสนอภาพสไลด์เข้าถึงได้มากขึ้น

en: If Autoplay is enabled, this causes screen readers to announce that the slides are changing.
th: ถ้าเปิดใช้งาน Autoplay จะทำให้โปรแกรมอ่านหน้าจอประกาศว่าสไลด์กำลังเปลี่ยน

en: This is used on the navigation button for the active slide. It helps screen readers understand which slide is active.
th: นี่ใช้กับปุ่มนำทางสำหรับสไลด์ที่ใช้งานอยู่ มันช่วยให้โปรแกรมอ่านหน้าจอเข้าใจว่าสไลด์ไหนที่ใช้งานอยู่

en: Developer Options
th: ตัวเลือกนักพัฒนา

en: CSS Classes
th: คลาส CSS

en: Enter custom CSS classes to apply to the slider wrapper. Separate multiple classes with a space.
th: กรอกคลาส CSS แบบกำหนดเองเพื่อใช้กับตัวห่อสไลเดอร์ แยกคลาสหลายๆ คลาสด้วยช่องว่าง

en: Print CSS
th: พิมพ์ CSS

en: Uncheck this if you would like to include your own CSS.
th: ยกเลิกการเลือกนี้ถ้าคุณต้องการรวม CSS ของคุณเอง

en: Print JS
th: พิมพ์ JS

en: Uncheck this if you would like to include your own Javascript.
th: ยกเลิกการเลือกนี้ถ้าคุณต้องการรวม Javascript ของคุณเอง

en: No Conflict Mode
th: โหมดไม่ขัดแย้ง

en: Delay adding the flexslider class to the slideshow.
th: เลื่อนการเพิ่มคลาส flexslider ไปยังสไลด์โชว์

en: Trashed Slides
th: สไลด์ที่ถูกลบ

en: View trashed slides
th: ดูสไลด์ที่ถูกลบ

en: Convert to Gallery
th: แปลงเป็นแกลเลอรี

en: Convert this slideshow into a MetaSlider Gallery
th: แปลงสไลด์โชว์นี้เป็นแกลเลอรี MetaSlider

en: Add a new slide
th: เพิ่มสไลด์ใหม่

en: Add Slide
th: เพิ่มสไลด์

en: Save & open the preview
th: บันทึก & เปิดตัวอย่าง

en: Add a new slideshow
th: เพิ่มสไลด์โชว์ใหม่

en: New
th: ใหม่

en: Duplicate this slideshow
th: ทำสำเนาสไลด์โชว์นี้

en: Duplicate
th: ทำสำเนา

en: Adding custom CSS is a MetaSlider Slideshow Pro feature. Click to learn more.
th: การเพิ่ม CSS แบบกำหนดเองเป็นฟีเจอร์ของ MetaSlider Pro คลิกเพื่อเรียนรู้เพิ่มเติม

en: Add CSS
th: เพิ่ม CSS

en: Save slideshow
th: บันทึกสไลด์โชว์

en: Save
th: บันทึก

en: Return to Published Slides
th: กลับไปยังสไลด์ที่เผยแพร่

en: Settings
th: การตั้งค่า

en: Help Center
th: ศูนย์ช่วยเหลือ

en: Import
th: นำเข้า

en: Export
th: ส่งออก

en: MetaSliderQuickstart class does not exists.
th: คลาส MetaSliderQuickstart ไม่มีอยู่

en: Creating slideshow... Please wait!
th: กำลังสร้างสไลด์โชว์... กรุณารอสักครู่!

en: Redirecting...
th: กำลังเปลี่ยนเส้นทาง...

en: Quick Start
th: เริ่มต้นอย่างรวดเร็ว

en: Start with a demo
th: เริ่มต้นด้วยเดโม

en: Use your own media
th: ใช้งานสื่อของคุณเอง

en: Blank slideshow
th: สไลด์โชว์ว่างเปล่า

en: Import a demo slideshow
th: นำเข้าสไลด์โชว์เดโม

en: Use sample slides to quickly create a new slideshow.
th: ใช้สไลด์ตัวอย่างเพื่อสร้างสไลด์โชว์ใหม่อย่างรวดเร็ว.

en: Slide Type
th: ประเภทสไลด์

en: Image
th: ภาพ

en: External Image
th: ภาพภายนอก

en: External Video
th: วิดีโอภายนอก

en: Custom HTML
th: HTML ที่กำหนดเอง

en: Post Feed
th: ฟีดโพสต์

en: Layer Slide
th: สไลด์เลเยอร์

en: Local Video
th: วิดีโอท้องถิ่น

en: Features
th: ฟีเจอร์

en: Boxed
th: กล่อง

en: Full-width
th: เต็มความกว้าง

en: Thumbnail Navigation
th: การนำทางแบบ Thumbnail

en: Video Caption
th: คำบรรยายวีดีโอ

en: Hero Image
th: ภาพฮีโร่

en: Animation Type
th: ประเภทอนิเมชัน

en: Integration
th: การรวมระบบ

en: The Events Calendar
th: ปฏิทินกิจกรรม

en: WordPress Posts
th: โพสต์ WordPress

en: Free and Pro
th: ฟรีและโปร

en: Free only
th: ฟรีเท่านั้น

en: Pro only
th: โปรเท่านั้น

en: Reset Filters
th: รีเซ็ตฟิลเตอร์

en: No demos match your filters.
th: ไม่มีการสาธิตที่ตรงตามตัวกรองของคุณ.

en: Create %s slideshow?
th: สร้างสไลด์โชว์ %s?

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Yes, please!
th: ใช่ กรุณา!

en: Demo
th: สาธิต

en: Upgrade now to unlock this demo slideshow!
th: อัปเกรดตอนนี้เพื่อปลดล็อคสไลด์โชว์สาธิตนี้!

en: Upgrade now
th: อัปเกรดตอนนี้

en: Create a slideshow with your images
th: สร้างสไลด์โชว์ด้วยภาพของคุณ

en: Choose your own images to start a new slideshow.
th: เลือกภาพของคุณเองเพื่อเริ่มสไลด์โชว์ใหม่.

en: Uploading images...
th: กำลังอัปโหลดภาพ...

en: Open Media Library
th: เปิดคลังสื่อ

en: Theme Editor
th: ตัวแก้ไขธีม

en: Create your own MetaSlider Themes
th: สร้างธีม MetaSlider ของคุณเอง

en: The Theme Editor is an easy and powerful way to design themes that exactly match your site.
th: ตัวแก้ไขธีมเป็นวิธีที่ง่ายและมีประสิทธิภาพในการออกแบบธีมที่ตรงกับเว็บไซต์ของคุณอย่างสมบูรณ์แบบ.

en: The Theme Editor allows you to customize almost every aspect of your slideshow themes. You can change the arrows, navigation, captions, Play / Pause button, and other slideshow details.
th: ตัวแก้ไขธีมช่วยให้คุณปรับแต่งเกือบทุกแง่มุมของธีมสไลด์โชว์ของคุณได้ คุณสามารถเปลี่ยนลูกศร การนำทาง คำบรรยาย ปุ่มเล่น/หยุดชั่วคราว และรายละเอียดอื่นๆ ของสไลด์โชว์.

en: Upgrade to MetaSlider Slideshow Pro and you can create a beautiful WordPress slideshow in minutes.
th: อัปเกรดเป็น MetaSlider Pro และคุณสามารถสร้างสไลด์โชว์ WordPress ที่สวยงามในไม่กี่นาที.

en: Comparison Chart
th: แผนภูมิเปรียบเทียบ

en: Free
th: ฟรี

en: Installed
th: ติดตั้งแล้ว

en: Create unlimited slideshows
th: สร้างสไลด์โชว์ได้ไม่จำกัด

en: Create and manage as many slideshows as you need.
th: สร้างและจัดการสไลด์โชว์ได้ตามต้องการ.

en: Regular updates
th: อัปเดตเป็นประจำ

en: We keep MetaSlider compatible with the latest versions of WordPress.
th: เรารักษา MetaSlider ให้เข้ากันได้กับเวอร์ชันล่าสุดของ WordPress.

en: Intelligent image cropping
th: การตัดภาพที่ชาญฉลาด

en: Unique Smart Crop functionality ensures your slides are perfectly resized.
th: ฟังก์ชันการตัดแบบ Smart Crop ที่ไม่เหมือนใครช่วยให้แน่ใจว่าสไลด์ของคุณมีขนาดที่เหมาะสมอย่างสมบูรณ์.

en: Toggle your slide's visibility
th: สลับการมองเห็นของสไลด์ของคุณ

en: Hide any slide, without having to delete them.
th: ซ่อนสไลด์ใด ๆ โดยไม่ต้องลบออก.

en: Thumbnail navigation
th: การนำทางแบบภาพขนาดย่อ

en: Allow users to browse your slideshows using thumbnail navigation.
th: อนุญาตให้ผู้ใช้เรียกดูสไลด์โชว์ของคุณโดยใช้การนำทางแบบภาพขนาดย่อ.

en: Add YouTube, Vimeo and Tiktok slides
th: เพิ่มสไลด์จาก YouTube, Vimeo และ TikTok

en: Easily include videos hosted by YouTube, Vimeo or TikTok.
th: รวมวิดีโอที่โฮสต์โดย YouTube, Vimeo หรือ TikTok ได้อย่างง่ายดาย.

en: Add local video slides
th: เพิ่มสไลด์วิดีโอท้องถิ่น

en: Create slideshows with videos from your WordPress media library.
th: สร้างสไลด์โชว์ด้วยวิดีโอจากห้องสมุดสื่อของ WordPress ของคุณ.

en: Add external video slides
th: เพิ่มสไลด์วิดีโอภายนอก

en: Create slideshows with external videos.
th: สร้างสไลด์โชว์ด้วยวิดีโอภายนอก.

en: Extra premium themes
th: ธีมพรีเมียมพิเศษ

en: Add slide layers
th: เพิ่มเลเยอร์สไลด์

en: Add layers to your slides with over 50 available transition effects.
th: เพิ่มเลเยอร์ให้กับสไลด์ของคุณด้วยเอฟเฟกต์การเปลี่ยนภาพมากกว่า 50 แบบที่มีให้.

en: Add Post Feed slides
th: เพิ่มสไลด์ฟีดโพสต์

en: Easily build slides based on your WordPress posts.
th: สร้างสไลด์ได้อย่างง่ายดายตามโพสต์ของคุณใน WordPress.

en: Add Custom HTML slides
th: เพิ่มสไลด์ HTML แบบกำหนดเอง

en: Design slides using images, HTML and CSS
th: ออกแบบสไลด์โดยใช้ภาพ, HTML และ CSS

en: Add Background Color slides
th: เพิ่มสไลด์สีพื้นหลัง

en: Create slides using a solid or gradient background color and text.
th: สร้างสไลด์โดยใช้สีพื้นหลังแบบทึบหรือแบบไล่ระดับสีและข้อความ

en: Add Post Images slides
th: เพิ่มสไลด์ภาพโพสต์

en: Extract images from the current post and displays them as slides.
th: ดึงภาพจากโพสต์ปัจจุบันและแสดงเป็นสไลด์.

en: Add custom CSS
th: เพิ่ม CSS ที่กำหนดเอง

en: Customize your slideshows to fit with your website.
th: ปรับแต่งสไลด์โชว์ของคุณให้เหมาะกับเว็บไซต์ของคุณ.

en: Schedule your slides
th: กำหนดเวลาสไลด์ของคุณ

en: Add a start/end date to individual slides.
th: เพิ่มวันที่เริ่มต้น/สิ้นสุดให้กับสไลด์แต่ละอัน.

en: WooCommerce integrations
th: การรวม WooCommerce

en: Display your products as slides with support for product galleries.
th: แสดงผลิตภัณฑ์ของคุณเป็นสไลด์โดยสนับสนุนสำหรับแกลเลอรีผลิตภัณฑ์.

en: Advanced Custom Fields integrations
th: การรวม Advanced Custom Fields

en: Display ACF image and gallery fields.
th: แสดงฟิลด์ภาพและแกลเลอรี ACF.

en: The Events Calendar integrations
th: การรวม The Events Calendar

en: Display your events as slides.
th: แสดงกิจกรรมของคุณเป็นสไลด์.

en: Repeating Slides support
th: การสนับสนุนสไลด์ซ้ำ

en: Repeat a slide multiple times.
th: ซ้ำสไลด์หลายครั้ง.

en: Premium support
th: การสนับสนุนระดับพรีเมียม

en: Have your specific queries addressed directly by our experts.
th: ให้ผู้เชี่ยวชาญของเราตอบคำถามเฉพาะของคุณโดยตรง.

en: Custom delay for this slide
th: การหน่วงเวลาที่กำหนดเองสำหรับสไลด์นี้

en: Requires the Auto play setting to be enabled for this slideshow. When active on video slides, playback (by user or video autoplay) controls when the slideshow advances.
th: ต้องเปิดใช้งานการตั้งค่าเล่นอัตโนมัติสำหรับสไลด์โชว์นี้ เมื่อเปิดใช้งานบนสไลด์วิดีโอ การเล่น (โดยผู้ใช้หรือเล่นอัตโนมัติของวิดีโอ) จะควบคุมเมื่อสไลด์โชว์จะก้าวไปข้างหน้า.

en: Repeat this slide
th: ทำซ้ำสไลด์นี้

en: The slide is repeated after the specified number of original slides until the end of the slider. If multiple slides have this feature enabled, only the original (non-repeated) slides are considered when determining the positions of the repeated slides.
th: สไลด์จะถูกทำซ้ำหลังจากจำนวนสไลด์ต้นฉบับที่กำหนดจนถึงจุดสิ้นสุดของตัวเลื่อน หากมีหลายสไลด์ที่เปิดใช้งานฟีเจอร์นี้ จะพิจารณาเฉพาะสไลด์ต้นฉบับ (ที่ไม่ถูกทำซ้ำ) เมื่อต้องการกำหนดตำแหน่งของสไลด์ที่ทำซ้ำ

en: Custom thumbnail
th: ภาพขนาดย่อที่กำหนดเอง

en: When Navigation is Thumbnails or Filmstrip, select a thumbnail to replace the default one.
th: เมื่อการนำทางเป็นภาพขนาดย่อหรือฟิล์มสตริป ให้เลือกภาพขนาดย่อเพื่อแทนที่ภาพขนาดย่อเริ่มต้น

en: Custom CSS classes
th: คลาส CSS ที่กำหนดเอง

en: Add custom CSS classes separated with empty spaces to slide li tag.
th: เพิ่มคลาส CSS ที่กำหนดเองโดยแยกด้วยช่องว่างว่างเปล่าไปยังแท็ก li ของสไลด์

en: Crop Position
th: ตำแหน่งการตัด

en: Choose how images are cropped if they are too large for the slideshow. This works if "Smart Crop" is selected in the "Image Crop" settings.
th: เลือกวิธีการตัดภาพหากใหญ่เกินไปสำหรับสไลด์โชว์ ซึ่งจะทำงานหากเลือก "Smart Crop" ในการตั้งค่า "Image Crop"

en: Top Left
th: มุมซ้ายบน

en: Top Center
th: กลางด้านบน

en: Top Right
th: มุมขวาบน

en: Center Left
th: มุมซ้ายกลาง

en: Center Center
th: กลางกลาง

en: Center Right
th: มุมขวากลาง

en: Bottom Left
th: มุมซ้ายล่าง

en: Bottom Center
th: กลางด้านล่าง

en: Bottom Right
th: มุมขวาล่าง

en: Re-crop image
th: ตัดภาพใหม่

en: Image Link URL
th: ลิงก์รูปภาพ URL

en: When visitors click on your image slide, they will be taken to this URL. Alternatively, if your theme has a button, the link will be applied to the button.
th: เมื่อผู้เข้าชมคลิกที่ภาพสไลด์ของคุณ พวกเขาจะถูกนำไปยัง URL นี้ นอกจากนี้ หากธีมของคุณมีปุ่ม ลิงก์จะถูกนำไปใช้กับปุ่มนั้น

en: New window
th: หน้าต่างใหม่

en: Open link in a new window
th: เปิดลิงก์ในหน้าต่างใหม่

en: Image Link Alt Text
th: ข้อความ Alt สำหรับลิงก์รูปภาพ

en: This text is used by search engines and visitors using screen readers. Adding Alt text for links is highly recommended.
th: ข้อความนี้จะถูกใช้โดยเครื่องมือค้นหาและผู้เข้าชมที่ใช้โปรแกรมอ่านหน้าจอ แนะนำให้เพิ่มข้อความ Alt สำหรับลิงก์

en: Enter text here
th: กรอกข้อความที่นี่

en: Hide slide on:
th: ซ่อนสไลด์ที่:

en: When enabled this setting will hide the slide on screen widths equal to or greater than %spx
th: เมื่อเปิดใช้งาน การตั้งค่านี้จะซ่อนสไลด์บนความกว้างของหน้าจอที่เท่ากับหรือมากกว่า %spx

en: When enabled this setting will hide the slide on screen widths of %1$spx to %2$spx
th: เมื่อเปิดใช้งาน การตั้งค่านี้จะซ่อนสไลด์บนความกว้างของหน้าจอที่ %1$spx ถึง %2$spx

en: Hide caption on:
th: ซ่อนคำบรรยายที่:

en: When enabled this setting will hide the caption on screen widths equal to or greater than %spx
th: เมื่อเปิดใช้งาน การตั้งค่านี้จะซ่อนคำบรรยายบนความกว้างของหน้าจอที่เท่ากับหรือมากกว่า %spx

en: When enabled this setting will hide the caption on screen widths of %1$spx to %2$spx
th: เมื่อเปิดใช้งาน การตั้งค่านี้จะซ่อนคำบรรยายบนความกว้างของหน้าจอที่ %1$spx ถึง %2$spx

en: Schedule this slide
th: กำหนดเวลาสไลด์นี้

en: %s time
th: %s เวลา

en: UTC%s timezone
th: เขตเวลา UTC%s

en: %sUses your settings timezone%s
th: %sใช้เขตเวลาการตั้งค่าของคุณ%s

en: Current server time
th: เวลาของเซิร์ฟเวอร์ปัจจุบัน

en: Image Title Text
th: ข้อความชื่อรูปภาพ

en: Visitors will see this text if they hover over your image slide. Adding Title text is useful but not required.
th: ผู้เข้าชมจะเห็นข้อความนี้หากพวกเขาเอาเมาส์ไปวางบนสไลด์ภาพของคุณ การเพิ่มข้อความชื่อมีประโยชน์แต่ไม่จำเป็น

en: Enable this to inherit the image title
th: เปิดใช้งานนี้เพื่อสืบทอดชื่อภาพ

en: Use the image title
th: ใช้ชื่อภาพ

en: Image Alt Text
th: ข้อความ Alt ของภาพ

en: This text is used by search engines and visitors using screen readers. Adding Alt text is highly recommended.
th: ข้อความนี้ใช้โดยเครื่องมือค้นหาและผู้เข้าชมที่ใช้โปรแกรมอ่านหน้าจอ การเพิ่มข้อความ Alt แนะนำอย่างยิ่ง

en: Enable this to inherit the image alt text
th: เปิดใช้งานนี้เพื่อสืบทอดข้อความ Alt ของภาพ

en: Use the image alt text
th: ใช้ข้อความ Alt ของภาพ

en: Nature Site
th: เว็บไซต์ธรรมชาติ

en: Travel Itinerary
th: แผนการเดินทาง

en: City Guide
th: คู่มือเมือง

en: Black and White Photography
th: การถ่ายภาพขาวดำ

en: Productivity Guide
th: คู่มือการเพิ่มประสิทธิภาพ

en: Real Estate Listings
th: รายการอสังหาริมทรัพย์

en: Landscape Photography
th: การถ่ายภาพทิวทัศน์

en: Client Logos
th: โลโก้ของลูกค้า

en: Wildlife Photography
th: การถ่ายภาพสัตว์ป่า

en: Images
th: ภาพถ่าย

en: Image Carousel
th: สไลด์โชว์ภาพ

en: Image Carousel with Captions
th: สไลด์โชว์ภาพพร้อมคำบรรยาย

en: Creative Process
th: กระบวนการสร้างสรรค์

en: Architecture
th: สถาปัตยกรรม

en: Emerging Perspectives
th: มุมมองที่เกิดขึ้นใหม่

en: Sporting Spirit
th: จิตวิญญาณแห่งกีฬา

en: Marathon Journey
th: การเดินทางมาราธอน

en: Cars Display
th: การแสดงรถยนต์

en: Watch Shop Hero
th: ร้านนาฬิกาฮีโร่

en: Creative Agency Hero
th: เอเจนซี่สร้างสรรค์ฮีโร่

en: Fashion Trends
th: แนวโน้มแฟชั่น

en: Entertainment YouTube Shorts Feed
th: ฟีด YouTube Shorts บันเทิง

en: Album Cover Showcase
th: การแสดงปกอัลบั้ม

en: Business Presentation
th: การนำเสนอธุรกิจ

en: Books by Genre
th: หนังสือตามประเภท

en: Testimonials
th: คำรับรอง

en: Skincare Routine Guide
th: คู่มือการดูแลผิว

en: Indoor Plant Selection Guide
th: คู่มือการเลือกต้นไม้ในบ้าน

en: TikTok Vertical Videos
th: วิดีโอแนวตั้ง TikTok

en: Daily Routine Videos
th: วิดีโอ Routine รายวัน

en: Coffee Brewing Guide
th: คู่มือการชงกาแฟ

en: Upcoming City Events
th: กิจกรรมในเมืองที่กำลังจะมา

en: Product Categories
th: หมวดหมู่ผลิตภัณฑ์

en: Recent WooCommerce Products
th: ผลิตภัณฑ์ WooCommerce ล่าสุด

en: Latest News Posts
th: โพสต์ข่าวล่าสุด

en: Product Demo
th: สาธิตสินค้า

en: Trending Videos
th: วิดีโอที่กำลังมาแรง

en: Hotel Rooms
th: ห้องพักโรงแรม

en: Client Testimonials
th: คำรับรองจากลูกค้า

en: Meet the Team
th: พบกับทีมงาน

en: Curated Videos
th: วิดีโอที่คัดสรรมา

en: Natural Skincare Presentation
th: การนำเสนอผลิตภัณฑ์ดูแลผิวธรรมชาติ

en: Layer Slides
th: เลเยอร์สไลด์

en: Bold Motion
th: การเคลื่อนไหวที่โดดเด่น

en: Playful Pets
th: สัตว์เลี้ยงที่สนุกสนาน

en: Your settings might not be saving properly due to a configuration on your server. %s is currently set to %s, but we recommend a setting of 4000. Please see %s for more information. The php.ini file is being loaded from here: %s
th: การตั้งค่าของคุณอาจไม่ได้ถูกบันทึกอย่างถูกต้องเนื่องจากการกำหนดค่าบนเซิร์ฟเวอร์ของคุณ %s ถูกตั้งค่าเป็น %s แต่เราขอแนะนำให้ตั้งค่าเป็น 4000 กรุณาดู %s สำหรับข้อมูลเพิ่มเติม ไฟล์ php.ini กำลังถูกโหลดจากที่นี่: %s

en: this article
th: บทความนี้

en: Warning:
th: คำเตือน:

en: Title:
th: ชื่อเรื่อง:

en: Select Slider:
th: เลือกสไลเดอร์:

en: No slideshows found
th: ไม่พบสไลด์โชว์

en: The requested image does not exist. Please try again.
th: ไม่พบรูปภาพที่ร้องขอ กรุณาลองอีกครั้ง.

en: The image was successfully updated.
th: อัปเดตรูปภาพเรียบร้อยแล้ว.

en: There was an error updating the image. Please try again
th: เกิดข้อผิดพลาดในการอัปเดตภาพ กรุณาลองอีกครั้ง

en: There was an error while updating the database. Please try again.
th: เกิดข้อผิดพลาดระหว่างการอัปเดตฐานข้อมูล กรุณาลองอีกครั้ง

en: Trash slide
th: สไลด์ถังขยะ

en: Update slide image
th: อัปเดตภาพสไลด์

en: Duplicate slide
th: สร้างสำเนาสไลด์

en: Hide slide
th: ซ่อนสไลด์

en: This isn't a valid image format. Please try again.
th: นี่ไม่ใช่รูปแบบภาพที่ถูกต้อง กรุณาลองอีกครั้ง

en: Access denied
th: การเข้าถึงถูกปฏิเสธ

en: Image Slide
th: ภาพสไลด์

en: Warning: The image data does not exist. Please re-upload the image.
th: คำเตือน: ข้อมูลภาพไม่มีอยู่ กรุณาอัปโหลดภาพอีกครั้ง

en: General
th: ทั่วไป

en: Link
th: ลิงค์

en: Device
th: อุปกรณ์

en: Crop
th: ครอป

en: Schedule
th: กำหนดการ

en: Advanced
th: ขั้นสูง

en: View Slide Details
th: ดูรายละเอียดสไลด์

en: Edit Slideshow
th: แก้ไขสไลด์โชว์

en: Play
th: เล่น

en: Pause
th: หยุดชั่วคราว

en: MetaSlider Slideshow Pro is installed but is out of date. You may update it %shere%s. Learn more about this notice %shere%s
th: MetaSlider Pro ถูกติดตั้งแล้ว แต่หมดอายุ คุณสามารถอัปเดตได้ %shere%s เรียนรู้เพิ่มเติมเกี่ยวกับการแจ้งเตือนนี้ %shere%s

en: Settings & Help
th: การตั้งค่า & ความช่วยเหลือ

en: Upgrade to Pro
th: อัปเกรดเป็น Pro

en: Slideshow
th: สไลด์โชว์

en: All Slideshows
th: สไลด์โชว์ทั้งหมด

en: Create Slideshow
th: สร้างสไลด์โชว์

en: Add to slideshow
th: เพิ่มลงในสไลด์โชว์

en: Background Color
th: สีพื้นหลัง

en: Image Folder
th: โฟลเดอร์รูปภาพ

en: Post Images
th: รูปภาพในโพสต์

en: The slide was successfully restored
th: สไลด์ถูกกู้คืนสำเร็จ

en: The attempt to restore the slide failed.
th: การพยายามกู้คืนสไลด์ล้มเหลว

en: The slide was successfully trashed
th: สไลด์ถูกทิ้งลงถังขยะสำเร็จ

en: The slide was permanently deleted
th: สไลด์ถูกลบถาวร

en: Please consider moving your slides to <b>FlexSlider</b>. We're adding all new MetaSlider Slideshow features to this option. <a href="%s">Find out more</a>.
th: กรุณาพิจารณาย้ายสไลด์ของคุณไปยัง <b>FlexSlider</b> เรากำลังเพิ่มฟีเจอร์ใหม่ทั้งหมดของ MetaSlider ไปยังตัวเลือกนี้ <a href="%s">หาข้อมูลเพิ่มเติม</a>.

en: Slide permanently deleted.
th: สไลด์ถูกลบถาวร

en: Slide restored.
th: สไลด์ถูกกู้คืน

en: Toggle slide reorder panel
th: สลับแผงจัดเรียงสไลด์

en: You are viewing slides that have been trashed, which will be automatically deleted in %s days.
th: คุณกำลังดูสไลด์ที่ถูกทิ้งลงถังขยะ ซึ่งจะถูกลบโดยอัตโนมัติใน %s วัน

en: Move slideshow to trash
th: ย้ายสไลด์โชว์ไปยังถังขยะ

en: Add slideshow
th: เพิ่มสไลด์โชว์

en: Choose slideshow
th: เลือกสไลด์โชว์

en: Insert slideshow
th: แทรกสไลด์โชว์

en: Create slides by adding text, videos and more to your images
th: สร้างสไลด์โดยการเพิ่มข้อความ วิดีโอ และอื่น ๆ ลงในภาพของคุณ

en: With Layer slides, you can create beautiful, stylish layers of different elements.
th: ด้วยเลเยอร์สไลด์ คุณสามารถสร้างเลเยอร์ที่สวยงามและมีสไตล์จากองค์ประกอบที่แตกต่างกัน

en: You start with an image and then can add text, video, colors, animations, more images, and even shortcodes.
th: คุณเริ่มต้นด้วยภาพหนึ่งภาพและสามารถเพิ่มข้อความ วิดีโอ สี การเคลื่อนไหว ภาพเพิ่มเติม และแม้แต่โค้ดสั้น

en: Create slideshows with your Vimeo videos
th: สร้างสไลด์โชว์ด้วยวิดีโอจาก Vimeo ของคุณ

en: With Vimeo slides, you can build beautiful slideshows with your Vimeo videos.
th: ด้วยสไลด์จาก Vimeo คุณสามารถสร้างสไลด์โชว์ที่สวยงามด้วยวิดีโอจาก Vimeo ของคุณ

en: Vimeo slides will display your videos with auto play, mute, the ability to hide controls, and much more.
th: สไลด์จาก Vimeo จะแสดงวิดีโอของคุณด้วยการเล่นอัตโนมัติ ปิดเสียง ความสามารถในการซ่อนการควบคุม และอีกมากมาย

en: Create slideshows with your YouTube videos
th: สร้างสไลด์โชว์ด้วยวิดีโอจาก YouTube ของคุณ

en: With YouTube slides, you can build beautiful slideshows with your YouTube videos.
th: ด้วยสไลด์จาก YouTube คุณสามารถสร้างสไลด์โชว์ที่สวยงามด้วยวิดีโอจาก YouTube ของคุณ

en: YouTube slides will display your videos with auto play, mute, lazy load, the ability to hide controls, and much more.
th: สไลด์จาก YouTube จะแสดงวิดีโอของคุณด้วยการเล่นอัตโนมัติ ปิดเสียง โหลดแบบล่าช้า ความสามารถในการซ่อนการควบคุม และอีกมากมาย

en: Create slideshows with your posts
th: สร้างสไลด์โชว์ด้วยโพสต์ของคุณ

en: With Post Feed slides, you can build slideshows with your latest posts, events, or WooCommerce products.
th: ด้วยสไลด์จากโพสต์ฟีด คุณสามารถสร้างสไลด์โชว์ด้วยโพสต์ล่าสุด เหตุการณ์ หรือผลิตภัณฑ์ WooCommerce ของคุณ

en: Post Feed slides will automatically display your posts with images, text, custom fields, and much more.
th: สไลด์จากโพสต์ฟีดจะแสดงโพสต์ของคุณโดยอัตโนมัติพร้อมกับภาพ ข้อความ ฟิลด์ที่กำหนดเอง และอีกมากมาย

en: Create slideshows with images stored outside of WordPress
th: สร้างสไลด์โชว์ด้วยภาพที่เก็บไว้ภายนอก WordPress

en: With External URL slides, you can load images directly from non-WordPress sources such as CDNs or image hosts.
th: ด้วยสไลด์จาก URL ภายนอก คุณสามารถโหลดภาพโดยตรงจากแหล่งที่ไม่ใช่ WordPress เช่น CDN หรือโฮสต์ภาพ

en: Create slideshows with videos in your media library
th: สร้างสไลด์โชว์ด้วยวิดีโอในห้องสมุดสื่อของคุณ

en: With Local Video slides, you can build beautiful slideshows with videos in your WordPress media library.
th: ด้วยสไลด์จากวิดีโอท้องถิ่น คุณสามารถสร้างสไลด์โชว์ที่สวยงามด้วยวิดีโอในห้องสมุดสื่อของ WordPress ของคุณ

en: Local Video slides will display your MP4, WebM, and MOV videos with cover images, auto play, mute, lazy load, the ability to hide controls, and much more.
th: สไลด์วิดีโอท้องถิ่นจะแสดงวิดีโอ MP4, WebM และ MOV ของคุณพร้อมภาพปก, เล่นอัตโนมัติ, ปิดเสียง, โหลดช้า, ความสามารถในการซ่อนการควบคุม, และอื่น ๆ อีกมากมาย.

en: Create slideshows with videos stored outside of WordPress
th: สร้างสไลด์โชว์ด้วยวิดีโอที่เก็บอยู่นอก WordPress

en: With External Video slides, you can add videos directly from non-WordPress sources.
th: ด้วยสไลด์วิดีโอภายนอก คุณสามารถเพิ่มวิดีโอโดยตรงจากแหล่งที่ไม่ใช่ WordPress.

en: External Video Slides will display your MP4, WebM, and MOV videos. Features include text captions, cover images, auto play, mute, lazy load, the ability to hide controls, and much more.
th: สไลด์วิดีโอภายนอกจะแสดงวิดีโอ MP4, WebM และ MOV ของคุณ ฟีเจอร์รวมถึงคำบรรยายข้อความ, ภาพปก, เล่นอัตโนมัติ, ปิดเสียง, โหลดช้า, ความสามารถในการซ่อนการควบคุม, และอื่น ๆ อีกมากมาย.

en: Create slideshows with custom HTML
th: สร้างสไลด์โชว์ด้วย HTML แบบกำหนดเอง

en: With Custom HTML slides, you can design slides using images, HTML and CSS. This gives you complete control over the layout and styling.
th: ด้วยสไลด์ HTML แบบกำหนดเอง คุณสามารถออกแบบสไลด์โดยใช้ภาพ, HTML และ CSS ซึ่งให้คุณควบคุมการจัดวางและสไตล์ได้อย่างสมบูรณ์.

en: Create slides with background colors and text
th: สร้างสไลด์ด้วยสีพื้นหลังและข้อความ

en: With Background Color slides, you can create slides using a solid or gradient background color. Perfect for text-only slides, calls to action or quick banners.
th: ด้วยสไลด์สีพื้นหลัง คุณสามารถสร้างสไลด์โดยใช้สีพื้นหลังแบบทึบหรือแบบไล่ระดับสี เหมาะสำหรับสไลด์ที่มีข้อความเพียงอย่างเดียว การเรียกร้องให้ดำเนินการ หรือแบนเนอร์ด่วน

en: Create slideshows with Tiktok Videos
th: สร้างสไลด์โชว์ด้วยวิดีโอ TikTok

en: A TikTok Slide will display a video in your slideshow directly from TikTok.com.
th: สไลด์ TikTok จะแสดงวิดีโอในสไลด์โชว์ของคุณโดยตรงจาก TikTok.com.

en: Create slideshows with images from a folder
th: สร้างสไลด์โชว์ด้วยภาพจากโฟลเดอร์

en: The Image Folder slide type extracts images from a specified folder and displays them as slides.
th: ประเภทสไลด์โฟลเดอร์ภาพจะดึงภาพจากโฟลเดอร์ที่กำหนดและแสดงเป็นสไลด์.

en: This slide type displays images from folders in your WordPress Media Library.
th: ประเภทสไลด์นี้จะแสดงภาพจากโฟลเดอร์ในคลังสื่อ WordPress ของคุณ.

en: Create slideshows with Post Images
th: สร้างสไลด์โชว์ด้วยภาพโพสต์

en: The Post Images slide type extracts images from the current post and displays them as slides.
th: ประเภทสไลด์ภาพโพสต์จะดึงภาพจากโพสต์ปัจจุบันและแสดงเป็นสไลด์.

en: This slide type supports featured images, post content images, WooCommerce galleries, Advanced Custom Fields images and galleries.
th: ประเภทสไลด์นี้รองรับภาพที่โดดเด่น, ภาพเนื้อหาโพสต์, แกลเลอรี WooCommerce, และภาพและแกลเลอรีจาก Advanced Custom Fields.

en: Create slideshows with your WooCommerce products
th: สร้างสไลด์โชว์ด้วยผลิตภัณฑ์ WooCommerce ของคุณ

en: With WooCommerce slides, you can build slideshows with your WooCommerce products.
th: ด้วยสไลด์ WooCommerce คุณสามารถสร้างสไลด์โชว์ด้วยผลิตภัณฑ์ WooCommerce ของคุณ.

en: WooCommerce slides will automatically display your products with images, text, custom fields, and much more.
th: สไลด์ WooCommerce จะแสดงผลิตภัณฑ์ของคุณโดยอัตโนมัติพร้อมภาพ, ข้อความ, ฟิลด์ที่กำหนดเอง, และอื่น ๆ อีกมากมาย.

en: Premium Support
th: การสนับสนุนระดับพรีเมียม

en: Support
th: การสนับสนุน

en: Documentation
th: เอกสาร

en: Leave a review
th: ฝากความคิดเห็น

en: Uploading...
th: กำลังอัปโหลด...

en: Upload Complete
th: การอัปโหลดเสร็จสมบูรณ์

en: Import file is missing
th: ไฟล์นำเขาหายไป

en: You attempted to edit a slideshow that does not exist. Perhaps it was moved to trash?
th: คุณพยายามแก้ไขสไลด์โชว์ที่ไม่มีอยู่ อาจถูกย้ายไปที่ถังขยะ?

en: Background
th: พื้นหลัง

en: Default
th: ค่าเริ่มต้น

en: Hover
th: เลื่อนเมาส์

en: Icon Colors
th: สีไอคอน

en: Icon Size
th: ขนาดไอคอน

en: Border Color
th: สีขอบ

en: Border Width
th: ความกว้างของขอบ

en: Border Style
th: สไตล์ขอบ

en: Solid
th: เต็ม

en: Dotted
th: จุด

en: Dashed
th: เส้นประ

en: Distance from Navigation
th: ระยะห่างจากการนำทาง

en: Border Radius
th: รัศมีขอบ

en: Opacity (default)
th: ความโปร่งใส (ค่าเริ่มต้น)

en: Opacity (hover)
th: ความโปร่งใส (เมื่อชี้)

en: Focus Outline Color
th: สีขอบโฟกัส

en: Use a high-contrast color. The outline color shows as a ring around the arrows when navigated to via keyboard. This improves accessibility for the arrows.
th: ใช้สีที่มีความคอนทราสต์สูง สีของเส้นขอบจะแสดงเป็นวงแหวนรอบลูกศรเมื่อมีการนำทางผ่านแป้นพิมพ์ สิ่งนี้ช่วยปรับปรุงการเข้าถึงสำหรับลูกศร.

en: Focus Outline Width
th: ความกว้างของขอบโฟกัส

en: The width of the outline shown around an arrow when it receives focus, for accessibility.
th: ความกว้างของขอบที่แสดงรอบลูกศรเมื่อได้รับโฟกัส สำหรับการเข้าถึง

en: Focus Outline Offset
th: ระยะห่างของขอบโฟกัส

en: The distance between the outline and the arrow when it receives focus, for accessibility.
th: ระยะห่างระหว่างขอบและลูกศรเมื่อได้รับโฟกัส สำหรับการเข้าถึง

en: Active
th: ที่ใช้งาน

en: Numbers Underline Color
th: สีเส้นใต้ตัวเลข

en: Numbers Color
th: สีตัวเลข

en: Numbers Size
th: ขนาดตัวเลข

en: Numbers Line Height
th: ความสูงของบรรทัดตัวเลข

en: Distance Between Numbers
th: ระยะห่างระหว่างตัวเลข

en: Colors
th: สี

en: Text
th: ข้อความ

en: Links
th: ลิงก์

en: Font Size
th: ขนาดฟอนต์

en: The Font Size uses em units. The display is relative to your theme's CSS so the preview be different from the frontend display.
th: ขนาดฟอนต์ใช้หน่วย em การแสดงผลสัมพันธ์กับ CSS ของธีมของคุณ ดังนั้นการแสดงตัวอย่างอาจแตกต่างจากการแสดงบนหน้าเว็บไซต์

en: Line Height
th: ความสูงของบรรทัด

en: The Line Height uses em units. The display is relative to your theme's CSS so the preview be different from the frontend display.
th: ความสูงของบรรทัดใช้หน่วย em การแสดงผลสัมพันธ์กับ CSS ของธีมของคุณ ดังนั้นการแสดงตัวอย่างอาจแตกต่างจากการแสดงบนหน้าเว็บไซต์

en: Text Align
th: การจัดแนวข้อความ

en: Left
th: ซ้าย

en: Right
th: ขวา

en: Center
th: กลาง

en: Vertical Position
th: ตำแหน่งแนวดิ่ง

en: Top
th: บน

en: Bottom
th: ล่าง

en: Vertical Position Offset
th: ออฟเซ็ตตำแหน่งแนวดิ่ง

en: Based on "Position".
th: ขึ้นอยู่กับ "ตำแหน่ง".

en: Horizontal Position
th: ตำแหน่งแนวนอน

en: Horizontal Position Offset
th: การเลื่อนตำแหน่งแนวนอน

en: Based on "Horizontal Position".
th: ขึ้นอยู่กับ "ตำแหน่งแนวนอน".

en: Distance from Edge
th: ระยะห่างจากขอบ

en: Alignment
th: การจัดแนว

en: Dots Border Radius
th: รัศมีขอบจุด

en: Dots Width
th: ความกว้างของจุด

en: Dots Height
th: ความสูงของจุด

en: Distance Between Dots
th: ระยะห่างระหว่างจุด

en: Number Underline Width
th: ความกว้างเส้นใต้หมายเลข

en: Numbers Underline Style
th: สไตล์เส้นใต้หมายเลข

en: Numbers
th: หมายเลข

en: Number Size
th: ขนาดหมายเลข

en: Number Line Height
th: ความสูงของเส้นหมายเลข

en: The Font Size uses rem units. The display is relative to your theme's CSS so the preview be different from the frontend display.
th: ขนาดฟอนต์ใช้หน่วย rem การแสดงผลสัมพันธ์กับ CSS ของธีมของคุณ ดังนั้นการแสดงตัวอย่างอาจแตกต่างจากการแสดงบนหน้าเว็บไซต์

en: The Line Height uses rem units. The display is relative to your theme's CSS so the preview be different from the frontend display.
th: ความสูงของบรรทัดใช้หน่วย rem การแสดงผลสัมพันธ์กับ CSS ของธีมของคุณ ดังนั้นการแสดงตัวอย่างอาจแตกต่างจากการแสดงบนหน้าเว็บไซต์

en: Dots Border Width
th: ความกว้างขอบจุด

en: Position
th: ตำแหน่ง

en: Visible in active and hover navigation dot
th: แสดงในจุดนำทางที่ใช้งานและเลื่อนเมาส์

en: Dots Border Style
th: สไตล์ขอบจุด

en: This background color is used when a slide does not fill the whole width and height of the slide area.
th: สีพื้นหลังนี้จะถูกใช้เมื่อสไลด์ไม่เต็มความกว้างและความสูงทั้งหมดของพื้นที่สไลด์.

en: Based on "Vertical Position".
th: อิงจาก "ตำแหน่งแนวตั้ง".

en: Distance from Center
th: ระยะห่างจากศูนย์กลาง

en: Bitono is a minimalist theme with a 2-color scheme. Recommended for Image, External Image and Post feed slides.
th: Bitono เป็นธีมมินิมัลลิสต์ที่มีโทนสี 2 สี แนะนำสำหรับสไลด์ภาพ, ภาพภายนอก และฟีดโพสต์.

en: Clarity is focused on accessibility. It has easy-to-read fonts, and a straightforward, distraction-free interface.
th: Clarity มุ่งเน้นไปที่การเข้าถึง มีฟอนต์ที่อ่านง่าย และมีอินเทอร์เฟซที่ตรงไปตรงมาและไม่มีสิ่งรบกวน.

en: Databold is a modern, business theme with lots of room for your captions. Databold is recommended for Image, External Image, and Post Feed slides.
th: Databold เป็นธีมธุรกิจสมัยใหม่ที่มีพื้นที่มากมายสำหรับคำบรรยายของคุณ แนะนำสำหรับสไลด์ภาพ, ภาพภายนอก, และฟีดโพสต์.

en: Draxler is a stylish theme that places the navigation arrows in the top-right corner. There's also plenty of room for your captions.
th: Draxler เป็นธีมที่มีสไตล์ซึ่งวางลูกศรนำทางในมุมขวาบน นอกจากนี้ยังมีพื้นที่มากมายสำหรับคำบรรยายของคุณ.

en: Featuring a built-in button with custom link, Nexus seamlessly integrates key points and interactive elements, making your presentation both engaging and navigable.
th: มีปุ่มในตัวที่มีลิงก์ที่กำหนดเอง Nexus ทำให้จุดสำคัญและองค์ประกอบเชิงโต้ตอบรวมเข้าด้วยกันได้อย่างราบรื่น ทำให้การนำเสนอของคุณน่าสนใจและใช้งานง่าย.

en: A standard slideshow layout with a modern design and large, clear arrows.
th: รูปแบบสไลด์โชว์มาตรฐานที่มีการออกแบบสมัยใหม่และลูกศรขนาดใหญ่ที่ชัดเจน.

en: A clean, subtle theme that features block arrows and bold design.
th: ธีมที่สะอาดและละเอียดอ่อนที่มีลูกศรบล็อกและการออกแบบที่เด่นชัด.

en: A fun, circular design to brighten up your site. This theme works well with dark images
th: การออกแบบที่สนุกสนานและกลมเพื่อทำให้เว็บไซต์ของคุณสดใส ธีมนี้ทำงานได้ดีด้วยภาพที่มืด.

en: A smart, contemporary design that is built to blend seamlessly into any theme.
th: การออกแบบที่ชาญฉลาดและทันสมัยซึ่งสร้างมาเพื่อเข้ากับธีมใด ๆ ได้อย่างราบรื่น.

en: This theme places the controls vertically for a unique look.
th: ธีมนี้วางการควบคุมในแนวตั้งเพื่อให้ดูโดดเด่น.

en: A futuristic and linear design that has a unique, horizontal navigation.
th: การออกแบบที่มีอนาคตและเชิงเส้นที่มีการนำทางในแนวนอนที่เป็นเอกลักษณ์.

en: This lightweight design uses numbers for the navigation. The navigation, caption, and arrows are share the same line.
th: การออกแบบที่เบานี้ใช้ตัวเลขสำหรับการนำทาง การนำทาง, คำบรรยาย, และลูกศรใช้บรรทัดเดียวกัน.

en: This theme has a special additional functionality that uses image titles as the slide navigation.
th: ธีมนี้มีฟังก์ชันการทำงานพิเศษเพิ่มเติมที่ใช้ชื่อภาพเป็นการนำทางสไลด์.

en: If you would like to use the image titles as the navigation, you can do so by editing the image title in the media library or manually on the slide (SEO tab).
th: หากคุณต้องการใช้ชื่อภาพเป็นการนำทาง คุณสามารถทำได้โดยการแก้ไขชื่อภาพในคลังสื่อหรือทำด้วยตนเองบนสไลด์ (แท็บ SEO).

en: This theme has a unique design that gives it a sophisticated look.
th: ธีมนี้มีการออกแบบที่เป็นเอกลักษณ์ซึ่งทำให้ดูมีสไตล์.

en: A bold and clear design that works well on a darker images.
th: การออกแบบที่โดดเด่นและชัดเจนซึ่งทำงานได้ดีในภาพที่มืด.

en: A minimalist theme that gets out of the way so you can showcasing your beautiful pictures. Best used with Image Slides.
th: ธีมมินิมอลลิสต์ที่ไม่ขวางทาง เพื่อให้คุณสามารถนำเสนอภาพที่สวยงามของคุณได้ดีที่สุด ใช้คู่กับ Image Slides

en: Cascade is a minimalist theme ideal for vertical sliding.
th: Cascade เป็นธีมมินิมอลลิสต์ที่เหมาะสำหรับการเลื่อนแนวตั้ง

en: The Nivo Light theme included here for legacy purposes. Note: only works with Nivo Slider
th: ธีม Nivo Light ที่รวมอยู่ที่นี่เพื่อวัตถุประสงค์ด้านมรดก หมายเหตุ: ใช้งานได้เฉพาะกับ Nivo Slider

en: The Nivo Bar theme included here for legacy purposes. Note: only works with Nivo Slider
th: ธีม Nivo Bar ที่รวมอยู่ที่นี่เพื่อวัตถุประสงค์ด้านมรดก หมายเหตุ: ใช้งานได้เฉพาะกับ Nivo Slider

en: The Nivo Dark theme included here for legacy purposes. Note: only works with Nivo Slider
th: ธีม Nivo Dark ที่รวมอยู่ที่นี่เพื่อวัตถุประสงค์ด้านมรดก หมายเหตุ: ใช้งานได้เฉพาะกับ Nivo Slider

en: minimalist
th: มินิมอลลิสต์

en: 2 columns
th: 2 คอลัมน์

en: A 2 columns minimalistic theme to split your images and captions.
th: ธีมมินิมอลลิสต์ 2 คอลัมน์เพื่อแยกภาพและคำบรรยายของคุณ

en: Image, External URL and Post Feed slides are displayed in 2 columns, while the others slide types are displayed in 1 column.
th: สไลด์ภาพ, URL ภายนอก และโพสต์ฟีดจะแสดงใน 2 คอลัมน์ ขณะที่ประเภทสไลด์อื่น ๆ จะแสดงใน 1 คอลัมน์

en: videos
th: วิดีโอ

en: vertical
th: แนวตั้ง

en: A theme to showcase vertical images and videos.
th: ธีมเพื่อแสดงภาพและวิดีโอในแนวตั้ง

en: Ideal for Images, Post Feed slides, YouTube and Vimeo vertical videos.
th: เหมาะสำหรับภาพ, สไลด์โพสต์ฟีด, วิดีโอแนวตั้งจาก YouTube และ Vimeo

en: A dynamic slideshow theme that emphasizes the active slide by scaling it larger than the surrounding slides, creating a hero-like focal point that draws the viewer's attention.
th: ธีมสไลด์โชว์ที่มีพลศาสตร์ที่เน้นสไลด์ที่ใช้งานอยู่โดยการขยายให้ใหญ่กว่าสไลด์รอบข้าง สร้างจุดสนใจที่ดึงดูดความสนใจของผู้ชม

en: It should be used with 100% Width and Carousel Mode disabled, Transition Effect set to Slide and Center Align enabled. Currently works on all slide types except External Image and Tiktok Videos.
th: ควรใช้กับความกว้าง 100% และปิดโหมด Carousel ตั้งค่า Transition Effect เป็น Slide และเปิดใช้งาน Center Align ปัจจุบันทำงานได้กับทุกประเภทสไลด์ ยกเว้นภาพภายนอกและวิดีโอ Tiktok

en: A slideshow theme that unveils captions on hover, adding a dynamic touch to portfolios and showcases.
th: ธีมสไลด์โชว์ที่เปิดเผยคำบรรยายเมื่อเลื่อนเมาส์ เพิ่มสัมผัสที่มีพลศาสตร์ให้กับพอร์ตโฟลิโอและการนำเสนอ

en: Best used on slideshows with captions.
th: เหมาะที่สุดสำหรับสไลด์โชว์ที่มีคำบรรยาย

en: A modern slideshow theme with captions positioned at the top, showcasing features with sleek elegance.
th: ธีมสไลด์โชว์ที่ทันสมัยพร้อมคำบรรยายที่ตั้งอยู่ด้านบน แสดงคุณสมบัติด้วยความสง่างามที่เรียบง่าย

en: When using this theme with Carousel Mode, adjust the Carousel Margin setting to create space between the slides.
th: เมื่อใช้ธีมนี้กับโหมด Carousel ให้ปรับการตั้งค่า Carousel Margin เพื่อสร้างช่องว่างระหว่างสไลด์

en: A dynamic slideshow theme that emphasizes the active slide by using grayscale and opacity for the surrounding slides, creating a focal point that draws the viewer's attention.
th: ธีมสไลด์โชว์ที่มีพลศาสตร์ที่เน้นสไลด์ที่ใช้งานอยู่โดยใช้ระดับสีเทาและความทึบสำหรับสไลด์รอบข้าง สร้างจุดสนใจที่ดึงดูดความสนใจของผู้ชม

en: A dynamic slideshow theme to display testimonials that emphasizes the active slide by using grayscale for the surrounding slides, creating a focal point that draws the viewer's attention.
th: ธีมสไลด์โชว์แบบไดนามิกสำหรับแสดงคำยืนยันที่เน้นสไลด์ที่ใช้งานอยู่โดยใช้โทนสีเทาสำหรับสไลด์ที่อยู่รอบ ๆ สร้างจุดสนใจที่ดึงดูดความสนใจของผู้ชม。

en: Best used with Image slides. It should also be used with Hidden Arrows, Carousel Mode disabled, Transition Effect set to Slide, Smart Crop enabled and Crop Source set to "Custom width/height".
th: ดีที่สุดเมื่อใช้กับสไลด์ภาพ ควรใช้ร่วมกับลูกซ่อน โหมดการหมุนถูกปิด การตั้งค่าเอฟเฟกต์การเปลี่ยนแปลงเป็นสไลด์ เปิดใช้งาน Smart Crop และตั้งค่า Crop Source เป็น "ความกว้าง/ความสูงที่กำหนดเอง"。

en: Image, External Image, Post Feed, Local Video and External Video slides are displayed in 2 columns, while the other slide types are displayed in 1 column.
th: สไลด์ภาพ, สไลด์ภาพภายนอก, ฟีดโพสต์, วิดีโอท้องถิ่น และวิดีโอภายนอก จะแสดงใน 2 คอลัมน์ ขณะที่ประเภทสไลด์อื่น ๆ จะแสดงใน 1 คอลัมน์。

en: A 2 rows modern theme to split your images and captions ideal for WooCommerce products.
th: ธีมสมัยใหม่ 2 แถวเพื่อแบ่งภาพและคำบรรยายของคุณ เหมาะสำหรับผลิตภัณฑ์ WooCommerce。

en: A stylish theme ideal for WooCommerce products.
th: ธีมที่มีสไตล์ เหมาะสำหรับผลิตภัณฑ์ WooCommerce。

en: A modern theme with a clean design to display your captions below the slides.
th: ธีมสมัยใหม่ที่มีการออกแบบที่สะอาดเพื่อแสดงคำบรรยายของคุณด้านล่างสไลด์。

en: Captions from Image, External Image, Local Video, External video, YouTube and Vimeo slides are displayed below the slideshow.
th: คำบรรยายจากสไลด์ภาพ, สไลด์ภาพภายนอก, วิดีโอท้องถิ่น, วิดีโอภายนอก, YouTube และ Vimeo จะแสดงด้านล่างสไลด์โชว์。

en: To add a button to the Nexus theme, enter the URL and the button text into the "Link" tab.
th: เพื่อเพิ่มปุ่มในธีม Nexus ให้ป้อน URL และข้อความปุ่มในแท็บ "ลิงก์"。

en: Button
th: ปุ่ม

en: Click Here
th: คลิกที่นี่

en: Border
th: ขอบ

en: Text and Numbers
th: ข้อความและหมายเลข

en: Color
th: สี

en: Font Size for Active Number
th: ขนาดฟอนต์สำหรับหมายเลขที่ใช้งานอยู่

en: Line Height for Active Number
th: ความสูงบรรทัดสำหรับหมายเลขที่ใช้งานอยู่

en: Font Size for Count Number
th: ขนาดฟอนต์สำหรับหมายเลขนับ

en: Line Height for Count Number
th: ความสูงบรรทัดสำหรับหมายเลขนับ

en: Previous Slide
th: สไลด์ก่อนหน้า

en: Next Slide
th: สไลด์ถัดไป

en: Preparing 1 slide...
th: กำลังเตรียมสไลด์ 1...

en: 1 slide added successfully
th: เพิ่มสไลด์ 1 สำเร็จแล้ว

en: Slide Types
th: ประเภทสไลด์

en: Opening add slide UI...
th: กำลังเปิด UI เพิ่มสไลด์...

en: Closing add slide UI...
th: กำลังปิด UI เพิ่มสไลด์...

en: Updating slide...
th: กำลังอัปเดตสไลด์...

en: Slide updated successfully
th: อัปเดตสไลด์สำเร็จแล้ว

en: Stop on first slide after looping
th: หยุดที่สไลด์แรกหลังจากวนรอบ

en: Unsplash Library
th: ห้องสมุด Unsplash

en: Crop position saved and image cropped
th: ตำแหน่งการครอปถูกบันทึกและรูปภาพถูกครอปแล้ว

en: There was an error when saving crop position or cropping the image
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะบันทึกตำแหน่งการครอปหรือตัดรูปภาพ

en: Device options are enabled for this slide. Adjust using the Device tab.
th: ตัวเลือกอุปกรณ์ถูกเปิดใช้งานสำหรับสไลด์นี้ ปรับแต่งได้ที่แท็บอุปกรณ์

en: CSS Manager notice opened
th: การแจ้งเตือนผู้จัดการ CSS เปิดแล้ว

en: CSS Manager notice closed
th: การแจ้งเตือนผู้จัดการ CSS ปิดแล้ว

en: CSS Manager
th: ผู้จัดการ CSS

en: Easily add custom CSS to your slideshows to create the perfect design for your sites.
th: เพิ่ม CSS แบบกำหนดเองได้อย่างง่ายดายลงในสไลด์โชว์ของคุณเพื่อสร้างการออกแบบที่สมบูรณ์แบบสำหรับเว็บไซต์ของคุณ。

en: Built-in text editor full of features.
th: ตัวแก้ไขข้อความในตัวที่เต็มไปด้วยฟีเจอร์。

en: Loads only on the front-end where needed.
th: โหลดเฉพาะในด้านหน้าเมื่อจำเป็น。

en: Includes recipes to solve common scenarios.
th: รวมสูตรเพื่อแก้ไขสถานการณ์ทั่วไป。

en: Analytics notice opened
th: การแจ้งเตือนการวิเคราะห์เปิดแล้ว

en: Analytics notice closed
th: การแจ้งเตือนการวิเคราะห์ปิดแล้ว

en: We'd also like to send you infrequent emails with important security and feature updates. See our %s for more details.
th: เรายังอยากส่งอีเมลที่ไม่บ่อยนักให้คุณพร้อมข้อมูลการอัปเดตความปลอดภัยและฟีเจอร์ที่สำคัญ โปรดดู %s ของเราเพื่อรายละเอียดเพิ่มเติม。

en: privacy policy
th: นโยบายความเป็นส่วนตัว

en: Thanks for using MetaSlider Slideshow
th: ขอบคุณที่ใช้ MetaSlider Slideshow

en: We are currently building the next version of MetaSlider Slideshow. Can you help us out by sharing non-sensitive diagnostic information?
th: เรากำลังสร้างเวอร์ชันถัดไปของ MetaSlider Slideshow คุณช่วยเราโดยการแชร์ข้อมูลการวิเคราะห์ที่ไม่ละเอียดอ่อนได้ไหม?

en: Agree and continue
th: ตกลงและดำเนินการต่อ

en: No thanks
th: ไม่ขอบคุณ

en: Gallery convert notice opened
th: การแจ้งเตือนการแปลงแกลเลอรีเปิดแล้ว

en: Gallery convert notice closed
th: การแจ้งเตือนการแปลงแกลเลอรีปิด

en: Duplicating...
th: กำลังทำซ้ำ...

en: To edit this slide, click "Restore" and then "Return to Published Slides"
th: ในการแก้ไขสไลด์นี้ ให้คลิก "กู้คืน" และจากนั้น "กลับไปที่สไลด์ที่เผยแพร่"

en: MetaSlider Slideshow dashboard loaded
th: แผงควบคุม MetaSlider Slideshow โหลดเสร็จแล้ว

en: Saving...
th: กำลังบันทึก...

en: Saving %s slides. This may take a few moments.
th: กำลังบันทึก %s สไลด์ นี้อาจใช้เวลาสักครู่.

en: Saving %s slides.
th: กำลังบันทึก %s สไลด์.

en: Slideshow saved
th: บันทึกสไลด์โชว์เรียบร้อยแล้ว

en: Duplicated successfully. Reloading...
th: ทำซ้ำสำเร็จ กำลังโหลดใหม่...

en: Settings saved
th: บันทึกการตั้งค่าเรียบร้อยแล้ว

en: Still working... %s slides remaining...
th: ยังคงทำงานอยู่... %s สไลด์ที่เหลือ...

en: Tour cancelled successfully
th: ยกเลิกการทัวร์สำเร็จ

en: Tour cancelled unsuccessfully
th: ยกเลิกการทัวร์ไม่สำเร็จ

en: Are you sure?
th: คุณแน่ใจหรือไม่?

en: This slideshow will be moved to the "Trash" area.
th: สไลด์โชว์นี้จะถูกย้ายไปยังพื้นที่ "ถังขยะ".

en: Confirm
th: ยืนยัน

en: Invalid nonce token
th: โทเค็น nonce ไม่ถูกต้อง

en: OK
th: ตกลง

en: Unable to proceed due to invalid nonce token.
th: ไม่สามารถดำเนินการต่อได้เนื่องจากโทเค็น nonce ไม่ถูกต้อง.

en: Something went wrong
th: เกิดข้อผิดพลาดบางอย่าง

en: Preparing slideshow for duplication...
th: กำลังเตรียมสไลด์โชว์สำหรับการทำซ้ำ...

en: Doing something...
th: กำลังทำบางอย่าง...

en: No error message provided.
th: ไม่มีข้อความแสดงข้อผิดพลาดที่ให้มา.

en: Undefined error occurred
th: เกิดข้อผิดพลาดที่ไม่ระบุ

en: No error message reported.
th: ไม่มีข้อความแสดงข้อผิดพลาดที่รายงาน.

en: We recommend you enable %1$s"Recommended Theme Options"%2$s to automatically adjust slideshow settings when selecting a new theme.
th: เราขอแนะนำให้คุณเปิดใช้งาน %1$s"ตัวเลือกธีมที่แนะนำ"%2$s เพื่อปรับการตั้งค่าสไลด์โชว์โดยอัตโนมัติเมื่อเลือกธีมใหม่.

en: Saving theme...
th: กำลังบันทึกธีม...

en: Theme saved
th: บันทึกธีมแล้ว

en: Slideshow Theme
th: ธีมสไลด์โชว์

en: This theme was designed for FlexSlider. Please choose the FlexSlider option for the best display.
th: ธีมนี้ออกแบบมาสำหรับ FlexSlider กรุณาเลือกตัวเลือก FlexSlider เพื่อการแสดงผลที่ดีที่สุด.

en: Dismiss this notice.
th: ไม่สนใจประกาศนี้.

en: theme
th: ธีม

en: Legacy
th: เก่า

en: Custom theme
th: ธีมที่กำหนดเอง

en: Remove
th: ลบ

en: Change
th: เปลี่ยน

en: Change the design of your slideshow with a stylish MetaSlider Slideshow theme!
th: เปลี่ยนการออกแบบของสไลด์โชว์ของคุณด้วยธีมสไลด์โชว์ MetaSlider ที่มีสไตล์!

en: Select a custom theme
th: เลือกธีมที่กำหนดเอง

en: All themes
th: ธีมทั้งหมด

en: Upgrade now to unlock this theme!
th: อัปเกรดตอนนี้เพื่อปลดล็อกธีมนี้!

en: Upgrade now to build your own custom themes!
th: อัปเกรดตอนนี้เพื่อสร้างธีมที่กำหนดเองของคุณเอง!

en: MetaSlider Slideshow Pro is installed!
th: ติดตั้ง MetaSlider Slideshow Pro เรียบร้อยแล้ว!

en: You can create your own themes with our theme editor
th: คุณสามารถสร้างธีมของคุณเองด้วยตัวแก้ไขธีมของเรา

en: Get started
th: เริ่มต้น

en: Theme Details
th: รายละเอียดธีม

en: Theme Instructions
th: คำแนะนำธีม

en: Tags
th: แท็ก

en: Style Details
th: รายละเอียดสไตล์

en: This style was created with the Theme Editor.
th: สไตล์นี้ถูกสร้างขึ้นด้วย Theme Editor.

en: This theme was created through the theme editor.
th: ธีมนี้ถูกสร้างขึ้นผ่าน Theme Editor.

en: How To Use
th: วิธีใช้

en: Select a theme on the left to use on this slideshow. Click the theme for more details.
th: เลือกธีมทางซ้ายเพื่อใช้ในสไลด์โชว์นี้ คลิกที่ธีมเพื่อดูรายละเอียดเพิ่มเติม.

en: MetaSlider Slideshow Pro gives you access to extra themes. You can also create completely new themes that can easily be added to new slideshows.
th: MetaSlider Slideshow Pro ให้คุณเข้าถึงธีมเพิ่มเติม คุณยังสามารถสร้างธีมใหม่ที่สามารถเพิ่มไปยังสไลด์โชว์ใหม่ได้อย่างง่ายดาย.

en: Error: No themes were found.
th: ข้อผิดพลาด: ไม่พบธีมใด ๆ.

en: Preview slideshow
th: ดูตัวอย่างสไลด์โชว์

en: Select
th: เลือก

en: Dark / Light Mode (Use L key)
th: โหมดมืด / โหมดสว่าง (ใช้ปุ่ม L)

en: Toggle full width (Use F key)
th: สลับความกว้างเต็ม (ใช้ปุ่ม F)

en: Desktop preview
th: ดูตัวอย่างบนเดสก์ท็อป

en: Laptop preview
th: ดูตัวอย่างบนแล็ปท็อป

en: Tablet preview
th: ดูตัวอย่างบนแท็บเล็ต

en: Smartphone preview
th: ดูตัวอย่างบนสมาร์ทโฟน

en: Exit preview
th: ออกจากการดูตัวอย่าง

en: This feature is not fully supported in this browser.
th: ฟีเจอร์นี้ไม่ได้รับการสนับสนุนอย่างเต็มที่ในเบราว์เซอร์นี้。

en: Media caption
th: คำบรรยายสื่อ

en: Media description
th: คำอธิบายสื่อ

en: Manual entry
th: การป้อนข้อมูลด้วยตนเอง

en: This will override the Caption Link Color option in the "Theme" area of the right sidebar.
th: สิ่งนี้จะเขียนทับตัวเลือกสีลิงก์คำบรรยายในพื้นที่ "ธีม" ของแถบด้านขวา。

en: Enter text that will appear with your image slide.
th: กรอกข้อความที่จะปรากฏพร้อมกับสไลด์ภาพของคุณ。

en: Automatically updates directly from the WP Media Library
th: อัปเดตโดยอัตโนมัติโดยตรงจาก WP Media Library

en: No default was found
th: ไม่พบค่าเริ่มต้น

en: You may use HTML here
th: คุณสามารถใช้ HTML ที่นี่ได้

en: Filter by type
th: กรองตามประเภท

en: All media items
th: รายการสื่อทั้งหมด

en: Search Unsplash API
th: ค้นหา Unsplash API

en: Search unsplash.com...
th: ค้นหา unsplash.com...

en: Load more
th: โหลดเพิ่มเติม

en: Photo by %s on Unsplash
th: ภาพโดย %s บน Unsplash

en: Photo on Unsplash
th: ภาพบน Unsplash

en: Opening Unsplash tab...
th: กำลังเปิดแท็บ Unsplash...

en: Unsplash tab closed
th: แท็บ Unsplash ถูกปิด

en: No photots found.
th: ไม่พบภาพถ่าย。

en: Photo by %s
th: ภาพโดย %s

en: Deselect
th: ยกเลิกการเลือก

en: Attachment Details
th: รายละเอียดของแนบ

en: view original
th: ดูต้นฉบับ

en: Profile
th: โปรไฟล์

en: Portfolio
th: ผลงาน

en: Alt Text
th: ข้อความแทน

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Quality
th: คุณภาพ

en: All photos published on Unsplash can be used for free.
th: รูปภาพทั้งหมดที่เผยแพร่บน Unsplash สามารถใช้งานได้ฟรี.

en: view license
th: ดูใบอนุญาต

en: Complete!
th: เสร็จสมบูรณ์!

en: Crunching...
th: กำลังประมวลผล...

en: Import Slides
th: นำเข้าสไลด์

en: Import slides
th: นำเข้าสไลด์

en: You currently do not have any slides to preview. If you want, we can import some image slides for you.
th: คุณไม่มีสไลด์ใด ๆ ที่จะแสดงตัวอย่างในขณะนี้ หากต้องการ เราสามารถนำเข้าสไลด์ภาพบางส่วนให้คุณได้.

en: No valid files found
th: ไม่พบไฟล์ที่ถูกต้อง

en: Drag and drop interface not available.
th: ไม่สามารถใช้ส่วนติดต่อการลากและวางได้.

en: Drop images here
th: วางรูปภาพที่นี่

en: Press %s to save or %s to cancel.
th: กด %s เพื่อบันทึกหรือ %s เพื่อยกเลิก.

en: Shortcode copied
th: คัดลอก shortcode แล้ว

en: Shortcode unable to be copied automatically
th: ไม่สามารถคัดลอก shortcode โดยอัตโนมัติ

en: Failed to open utility modal...
th: ไม่สามารถเปิดโมดัลยูทิลิตี้...

en: Opening utility modal...
th: กำลังเปิดโมดัลยูทิลิตี้...

en: Closing utility modal...
th: กำลังปิดโมดัลยูทิลิตี้...

en: No slides
th: ไม่มีสไลด์

en: Current
th: ปัจจุบัน

en: last updated: %s
th: อัปเดตล่าสุด: %s

en: Viewing 1 slideshow
th: กำลังดูสไลด์โชว์ 1 รายการ

en: Viewing %s out of %s slideshows
th: กำลังดู %s จาก %s สไลด์โชว์

en: Search slideshows (Press ctrl + / to focus)‎
th: ค้นหาสไลด์โชว์ (กด ctrl + / เพื่อเน้น)‎

en: Searching slideshows...
th: กำลังค้นหาสไลด์โชว์...

en: 1 slideshow
th: 1 สไลด์โชว์

en: Viewing %s out of %s slideshows (%s loaded)
th: กำลังดู %s จาก %s สไลด์โชว์ (%s โหลดแล้ว)

en: Indexing %s slideshows into local storage...
th: กำลังทำดัชนี %s สไลด์โชว์ไปยังที่เก็บข้อมูลท้องถิ่น...

en: All Slideshows loaded
th: โหลดสไลด์โชว์ทั้งหมด

en: Fetching slideshows...
th: กำลังดึงสไลด์โชว์...

en: Finished
th: เสร็จสิ้น

en: Indexing slideshows... %s remaining
th: กำลังทำดัชนีสไลด์โชว์... %s ที่เหลือ

en: This feature is not fully supported in Internet Explorer 11 and you may experience slow search result times.
th: ฟีเจอร์นี้ไม่ได้รับการสนับสนุนอย่างเต็มที่ใน Internet Explorer 11 และคุณอาจพบกับเวลาการค้นหาที่ช้า

en: Sort by title
th: เรียงตามชื่อ

en: Sort by modified date
th: เรียงตามวันที่แก้ไข

en: Filter slideshows‎
th: กรองสไลด์โชว์‎

en: Searching...
th: กำลังค้นหา...

en: Updating...
th: กำลังอัปเดต...

en: Load all
th: โหลดทั้งหมด

en: Clear cache
th: ล้างแคช

en: Load remaining %s slideshows
th: โหลดสไลด์โชว์ที่เหลือ %s

en: Press to clear the slideshow cache from your web browser
th: กดเพื่อเคลียร์แคชสไลด์โชว์จากเว็บเบราว์เซอร์ของคุณ

en: Loading slideshows...
th: กำลังโหลดสไลด์โชว์...

en: Browse slideshows
th: เรียกดูสไลด์โชว์

en: Collapse
th: ย่อ

en: Press to expand
th: กดเพื่อขยาย

en: Copy all
th: คัดลอกทั้งหมด

en: All settings saved
th: บันทึกการตั้งค่าทั้งหมด

en: Here you will find documentation, and two support tiers to choose from. Additionally, you may supply us with extra information specific to your website, server, etc.
th: ที่นี่คุณจะพบเอกสารประกอบ และระดับการสนับสนุนสองระดับให้เลือก นอกจากนี้คุณสามารถให้ข้อมูลเพิ่มเติมที่เฉพาะเจาะจงสำหรับเว็บไซต์ เซิร์ฟเวอร์ ฯลฯ ของคุณ

en: Documentation 📚
th: เอกสารประกอบ 📚

en: Check out our documentation page for examples, and more information about what you can do with MetaSlider Slideshow.
th: ตรวจสอบหน้าต่างเอกสารของเราเพื่อดูตัวอย่างและข้อมูลเพิ่มเติมเกี่ยวกับสิ่งที่คุณสามารถทำได้กับ MetaSlider Slideshow

en: Visit documentation
th: เยี่ยมชมเอกสารประกอบ

en: Free Basic Support 🚀
th: การสนับสนุนพื้นฐานฟรี 🚀

en: For users of the free version of MetaSlider Slideshow, we offer full free support on the wordpress.org forums.
th: สำหรับผู้ใช้เวอร์ชันฟรีของ MetaSlider Slideshow เรามีการสนับสนุนฟรีเต็มรูปแบบในฟอรัม wordpress.org

en: Visit wordpress.org
th: เยี่ยมชม wordpress.org

en: Paid Premium Support 🌟
th: การสนับสนุนพรีเมียมที่ต้องชำระเงิน 🌟

en: Paid users of the premium plugin can open a ticket on our private support center to receive personalized support and faster response times.
th: ผู้ใช้ที่ชำระเงินสำหรับปลั๊กอินพรีเมียมสามารถเปิดตั๋วในศูนย์สนับสนุนส่วนตัวของเราเพื่อรับการสนับสนุนแบบเฉพาะบุคคลและเวลาตอบสนองที่รวดเร็วยิ่งขึ้น.

en: Visit metaslider.com
th: เยี่ยมชม metaslider.com

en: Site Information
th: ข้อมูลเว็บไซต์

en: For your convenience, you can copy the basic site information before to help us speed up the debugging process. Be sure to verify that no personal information is included that you might want to keep private.
th: เพื่อความสะดวกของคุณ คุณสามารถคัดลอกข้อมูลพื้นฐานของเว็บไซต์ก่อนเพื่อช่วยเร่งกระบวนการแก้ไขข้อผิดพลาด อย่าลืมตรวจสอบว่าไม่มีข้อมูลส่วนตัวที่คุณอยากเก็บเป็นความลับรวมอยู่ด้วย.

en: Change the default title that will be used when creating a new slideshow. Use %s and it will be replaced by the current slideshow ID.
th: เปลี่ยนชื่อเรื่องเริ่มต้นที่จะใช้เมื่อสร้างสไลด์โชว์ใหม่ ใช้ %s และมันจะถูกแทนที่ด้วย ID ของสไลด์โชว์ปัจจุบัน.

en: If you are a pro member, enter your license key here to receive updates. %s
th: หากคุณเป็นสมาชิกโปร กรุณาใส่รหัสใบอนุญาตของคุณที่นี่เพื่อรับการอัปเดต %s

en: Upgrade here
th: อัปเกรดที่นี่

en: Thumbnail
th: ภาพย่อ

en: Thumbnail (Pro)
th: ภาพย่อ (โปร)

en: Thumbnails - Visible On Hover
th: ภาพย่อ - แสดงเมื่อชี้เมาส์

en: Filmstrip
th: ฟิล์มสตริป

en: Filmstrip - Visible On Hover
th: ฟิล์มสตริป - แสดงเมื่อชี้เมาส์

en: Slideshow settings saved
th: บันทึกการตั้งค่าการนำเสนอ

en: Global settings saved
th: บันทึกการตั้งค่าแบบทั่วโลก

en: Pro settings saved
th: บันทึกการตั้งค่าโปร

en: Slideshow Defaults
th: การตั้งค่าเริ่มต้นของสไลด์โชว์

en: Update the default settings used when creating new slideshows.
th: อัปเดตการตั้งค่าเริ่มต้นที่ใช้เมื่อสร้างสไลด์โชว์ใหม่.

en: Default Slideshow Title
th: ชื่อเรื่องสไลด์โชว์เริ่มต้น

en: Change the default title
th: เปลี่ยนชื่อเริ่มต้น

en: Default Base Image Width
th: ความกว้างของภาพพื้นฐานเริ่มต้น

en: Update the default width for the base image. This will be used for the slideshow dimensions and base image cropping.
th: อัปเดตความกว้างเริ่มต้นสำหรับภาพพื้นฐาน ซึ่งจะใช้สำหรับขนาดภาพสไลด์โชว์และการตัดภาพพื้นฐาน.

en: Change the default width
th: เปลี่ยนความกว้างเริ่มต้น

en: Default Base Image Height
th: ความสูงของภาพพื้นฐานเริ่มต้น

en: Update the default height for the base image. This will be used for the base image cropping and slideshow dimensions. If set to 100% width, the height will scale accordingly.
th: อัปเดตความสูงเริ่มต้นสำหรับภาพพื้นฐาน ซึ่งจะใช้สำหรับการตัดภาพพื้นฐานและขนาดภาพสไลด์โชว์ หากตั้งค่าเป็น 100% ความกว้าง ความสูงจะปรับตาม.

en: While the width and height defined above will be used for cropping (if enabled) and the base slideshow dimensions, you may also set the slideshow to stretch to its container.
th: ในขณะที่ความกว้างและความสูงที่กำหนดข้างต้นจะใช้สำหรับการตัด (หากเปิดใช้งาน) และขนาดภาพสไลด์โชว์พื้นฐาน คุณยังสามารถตั้งค่าภาพสไลด์โชว์ให้ยืดไปตามตัวคอนเทนเนอร์ได้.

en: Default Navigation
th: การนำทางเริ่มต้น

en: Change the default navigation when creating a new slideshow.
th: เปลี่ยนการนำทางเริ่มต้นเมื่อสร้างสไลด์โชว์ใหม่.

en: Change the default transition between slides.
th: เปลี่ยนการเปลี่ยนภาพระหว่างสไลด์.

en: Global Settings
th: การตั้งค่าทั่วไป

en: Update the settings used for all the slideshows on your site.
th: อัปเดตการตั้งค่าที่ใช้สำหรับสไลด์โชว์ทั้งหมดในเว็บไซต์ของคุณ.

en: License Key
th: รหัสใบอนุญาต

en: Update license key
th: อัปเดตรหัสใบอนุญาต

en: Enable Device Settings
th: เปิดใช้งานการตั้งค่าอุปกรณ์

en: Add option to hide slides, captions, arrows, navigation, and the slideshow per screen size.
th: เพิ่มตัวเลือกในการซ่อนสไลด์, คำบรรยาย, ลูกศร, การนำทาง, และสไลด์โชว์ตามขนาดหน้าจอ.

en: Device Settings
th: การตั้งค่าอุปกรณ์

en: Set breakpoints for different screen sizes
th: ตั้งจุดหยุดสำหรับขนาดหน้าจอต่าง ๆ

en: Smartphone
th: สมาร์ทโฟน

en: Tablet
th: แท็บเล็ต

en: Laptop
th: แล็ปท็อป

en: Desktop
th: เดสก์ท็อป

en: Disable Legacy Libraries
th: ปิดการใช้งานไลบรารีแบบเก่า

en: This setting allows you to disable the legacy slideshow libraries: Nivo Slider, Coin Slider, and Responsive Slides
th: การตั้งค่านี้ช่วยให้คุณสามารถปิดการใช้งานไลบรารีแบบเก่า: Nivo Slider, Coin Slider, และ Responsive Slides

en: We recommend disabling these libraries. You can safely disable the libraries. None of your slideshows use the legacy libraries.
th: เราขอแนะนำให้ปิดการใช้งานไลบรารีเหล่านี้ คุณสามารถปิดการใช้งานไลบรารีได้อย่างปลอดภัย ไม่มีสไลด์โชว์ของคุณใช้ไลบรารีแบบเก่า

en: You currently have %s slideshows that use legacy libraries.
th: คุณมีสไลด์โชว์ %s รายการที่ใช้ไลบรารีแบบเก่า

en: You currently have %s slideshow that uses legacy libraries.
th: คุณมีสไลด์โชว์ %s รายการที่ใช้ไลบรารีแบบเก่า

en: Enable MetaSlider Slideshow on Admin Bar
th: เปิดใช้งาน MetaSlider Slideshow บนแถบผู้ดูแลระบบ

en: Add and edit slideshows easier by showing MetaSlider Slideshow on your admin bar.
th: เพิ่มและแก้ไขสไลด์โชว์ได้ง่ายขึ้นโดยการแสดง MetaSlider Slideshow บนแถบผู้ดูแลระบบของคุณ

en: Enable Frontend Edit Links
th: เปิดใช้งานลิงก์แก้ไขด้านหน้า

en: Edit slideshows easily by showing MetaSlider Slideshow link under each slideshow.
th: แก้ไขสไลด์โชว์ได้ง่ายโดยการแสดงลิงก์ MetaSlider Slideshow ใต้สไลด์โชว์แต่ละรายการ

en: Last
th: ล่าสุด

en: First
th: แรก

en: New slides order
th: ลำดับสไลด์ใหม่

en: Select the position for new added slides.
th: เลือกตำแหน่งสำหรับสไลด์ที่เพิ่มใหม่

en: Disable Legacy Widget
th: ปิดการใช้งาน Widget แบบเก่า

en: This setting allows you to disable the legacy MetaSlider Slideshow widget.
th: การตั้งค่านี้ช่วยให้คุณสามารถปิดการใช้งาน Widget MetaSlider Slideshow แบบเก่า

en: Enable TinyMCE
th: เปิดใช้งาน TinyMCE

en: TinyMCE is a WYSIWYG editor you can use in slide captions.
th: TinyMCE เป็นตัวแก้ไข WYSIWYG ที่คุณสามารถใช้ในคำบรรยายสไลด์

en: Fix Touch Swipe
th: แก้ไขการสัมผัสปัด

en: If Touch Swipe doesn't work as expected, enable this setting.
th: หากการสัมผัสแบบเลื่อนทำงานไม่เป็นไปตามที่คาดหวัง ให้เปิดใช้งานการตั้งค่านี้.

en: Recommended Theme Options
th: ตัวเลือกธีมที่แนะนำ

en: Automatically apply recommended slideshow options when selecting a theme. This will replace some of the previous options.
th: ใช้ตัวเลือกสไลด์โชว์ที่แนะนำโดยอัตโนมัติเมื่อเลือกธีม ซึ่งจะทำการแทนที่ตัวเลือกบางอย่างจากก่อนหน้านี้.

en: Dashboard Settings
th: การตั้งค่าแดชบอร์ด

en: Set default sorting options and items per page for your Dashboard.
th: ตั้งค่าตัวเลือกการเรียงลำดับเริ่มต้นและจำนวนรายการต่อหน้าในแดชบอร์ดของคุณ.

en: Slideshow ID
th: หมายเลขสไลด์โชว์

en: Date Created
th: วันที่สร้าง

en: Sort Slideshows By
th: เรียงลำดับสไลด์โชว์ตาม

en: Ascending
th: เรียงจากน้อยไปหามาก

en: Descending
th: เรียงจากมากไปหาน้อย

en: Order By
th: เรียงตาม

en: Items Per Page
th: รายการต่อหน้า

en: Pro Settings
th: การตั้งค่า Pro

en: Update the MetaSlider Slideshow Pro settings.
th: อัปเดตการตั้งค่า MetaSlider Slideshow Pro.

en: Flush Cache when Saving Changes
th: ล้างแคชเมื่อบันทึกการเปลี่ยนแปลง

en: This setting allows you to automatically flush the cache when saving slideshow changes. Supports WP Rocket, WP Super Cache, W3 Total Cache, WP-Optimize and WP Fastest Cache plugins.
th: การตั้งค่านี้ช่วยให้คุณล้างแคชโดยอัตโนมัติเมื่อบันทึกการเปลี่ยนแปลงสไลด์โชว์ รองรับ WP Rocket, WP Super Cache, W3 Total Cache, WP-Optimize และ WP Fastest Cache plugins.

en: Maximum Number of Custom Fields in Post Feed and WooCommerce Slides
th: จำนวนฟิลด์กำหนดเองสูงสุดในโพสต์ฟีดและสไลด์ WooCommerce

en: Select how many custom fields will display in the dropdown menu when you are inserting tags.
th: เลือกจำนวนฟิลด์กำหนดเองที่จะปรากฏในเมนูดรอปดาวน์เมื่อคุณกำลังแทรกแท็ก.

en: Change the maximum custom fields for Post Feed and WooCommerce
th: เปลี่ยนจำนวนฟิลด์กำหนดสูงสุดสำหรับโพสต์ฟีดและ WooCommerce

en: Enable Legacy Theme Editor
th: เปิดใช้งานตัวแก้ไขธีมแบบเก่า

en: This setting allows you to enable the legacy Theme Editor.
th: การตั้งค่านี้อนุญาตให้คุณเปิดใช้งาน Legacy Theme Editor.

en: The data in this file does not appear to be valid.
th: ข้อมูลในไฟล์นี้ดูเหมือนว่าจะไม่ถูกต้อง.

en: Found %s slideshows
th: พบ %s สไลด์โชว์

en: You have no slideshows to import
th: คุณไม่มีสไลด์โชว์ที่จะนำเข้า

en: Export file is from a local site. Exporting from a local site may cause issues during import. This is because the images and videos need to be accessible from a live server.
th: ไฟล์ส่งออกมาจากเว็บไซต์ท้องถิ่น การส่งออกจากเว็บไซต์ท้องถิ่นอาจทำให้เกิดปัญหาระหว่างการนำเข้า นี่เป็นเพราะภาพและวิดีโอต้องสามารถเข้าถึงได้จากเซิร์ฟเวอร์ที่ใช้งานอยู่.

en: Some images are missing. Please ensure all images are accessible from the source website before importing.
th: บางภาพขาดหายไป กรุณาให้แน่ใจว่าภาพทั้งหมดสามารถเข้าถึงได้จากเว็บไซต์ต้นทางก่อนที่จะนำเข้า.

en: Important!
th: สำคัญ!

en: Continue
th: ดำเนินการต่อ

en: Importing %s slideshows... This may take a minute
th: กำลังนำเข้า %s สไลด์โชว์... นี่อาจใช้เวลาสักครู่

en: Import successful
th: นำเข้าสำเร็จ

en: Easily import slideshows generated by MetaSlider Slideshow. This requires a file generated from the Export tab.
th: นำเข้าสไลด์โชว์ที่สร้างโดย MetaSlider Slideshow ได้อย่างง่ายดาย นี่ต้องการไฟล์ที่สร้างจากแท็บส่งออก.

en: Load slideshows
th: โหลดสไลด์โชว์

en: If you have an export file, you may upload it here to be processed. Information about each slideshow will be presented below. You will be able to confirm before importing.
th: หากคุณมีไฟล์ส่งออก คุณสามารถอัปโหลดที่นี่เพื่อดำเนินการ ข้อมูลเกี่ยวกับแต่ละสไลด์โชว์จะแสดงด้านล่าง คุณจะสามารถยืนยันก่อนที่จะนำเข้า.

en: Importing... Please wait
th: กำลังนำเข้า... กรุณารอสักครู่

en: Processing...
th: กำลังประมวลผล...

en: Upload file
th: อัปโหลดไฟล์

en: The import file appears to have been generated on a local development site. Some images or videos may not be imported due to limitations in the WordPress upload system.
th: ไฟล์นำเข้าดูเหมือนว่าจะถูกสร้างขึ้นในเว็บไซต์พัฒนาในท้องถิ่น บางภาพหรือวิดีโออาจไม่ถูกนำเข้าด้วยข้อจำกัดในระบบการอัปโหลดของ WordPress.

en: The import file was created with a previous version of MetaSlider Slideshow. Please make sure you are using the latest version of MetaSlider Slideshow in the source website, generate the import file again and upload it here.
th: ไฟล์นำเข้าถูกสร้างด้วยเวอร์ชันก่อนหน้าของ MetaSlider Slideshow กรุณาให้แน่ใจว่าคุณกำลังใช้เวอร์ชันล่าสุดของ MetaSlider Slideshow ในเว็บไซต์ต้นทาง สร้างไฟล์นำเข้าใหม่และอัปโหลดที่นี่.

en: Click the Import button to begin the import process.
th: คลิกที่ปุ่มนำเข้าเพื่อเริ่มกระบวนการนำเข้า.

en: Import %s slideshows
th: นำเข้า %s สไลด์โชว์

en: Select the slideshows you wish to import below. Then click here to import them.
th: เลือกสไลด์โชว์ที่คุณต้องการนำเข้าด้านล่าง จากนั้นคลิกที่นี่เพื่อนำเข้าพวกเขา。

en: Post Feed slide
th: โพสต์ฟีดสไลด์

en: External slide
th: สไลด์ภายนอก

en: WooCommerce slide
th: สไลด์ WooCommerce

en: Image Folder slide
th: สไลด์โฟลเดอร์ภาพ

en: Local Video slide
th: สไลด์วิดีโอท้องถิ่น

en: External Video slide
th: สไลด์วิดีโอภายนอก

en: Custom HTML slide
th: สไลด์ HTML กำหนดเอง

en: Layer slide
th: สไลด์เลเยอร์

en: Image not found<br>%s
th: ไม่พบภาพ<br>%s

en: No slides found
th: ไม่พบสไลด์

en: Loading %s slideshows...
th: กำลังโหลด %s สไลด์โชว์...

en: You have no slideshows to export
th: คุณไม่มีสไลด์โชว์ที่จะส่งออก

en: Exporting %s slideshows...
th: กำลังส่งออก %s สไลด์โชว์...

en: Export successful
th: การส่งออกสำเร็จ

en: No slideshows found.
th: ไม่พบสไลด์โชว์

en: Create a new slideshow now
th: สร้างสไลด์โชว์ใหม่ตอนนี้

en: If you have only a few slideshows, we will prepare them automatically. If you have many slideshows, click the "Load" button.
th: หากคุณมีสไลด์โชว์เพียงไม่กี่รายการ เราจะเตรียมพวกเขาโดยอัตโนมัติ หากคุณมีสไลด์โชว์มาก คลิกปุ่ม "โหลด"。

en: Choose the slideshows you wish to export.
th: เลือกสไลด์โชว์ที่คุณต้องการส่งออก。

en: Click the "Export" button.
th: คลิกปุ่ม "ส่งออก"。

en: A .json file will automatically be downloaded with all your slideshow data.
th: ไฟล์ .json จะถูกดาวน์โหลดโดยอัตโนมัติพร้อมข้อมูลสไลด์โชว์ทั้งหมดของคุณ。

en: A few notes on exporting slideshow images and videos:
th: หมายเหตุเล็กน้อยเกี่ยวกับการส่งออกภาพและวิดีโอจากสไลด์โชว์:

en: Exporting from a localhost site may cause issues during import. This is because the images and videos need to be accessible from a live server.
th: การส่งออกจากเว็บไซต์ localhost อาจทำให้เกิดปัญหาในระหว่างการนำเข้า นี่เป็นเพราะภาพและวิดีโอต้องสามารถเข้าถึงได้จากเซิร์ฟเวอร์ที่ออนไลน์

en: You have %s slideshows that can be exported. Information about each slideshow will be presented below.
th: คุณมี %s สไลด์โชว์ที่สามารถส่งออกได้ ข้อมูลเกี่ยวกับแต่ละสไลด์โชว์จะถูกนำเสนอด้านล่าง

en: Refresh
th: รีเฟรช

en: Load
th: โหลด

en: Export %s slideshows
th: ส่งออก %s สไลด์โชว์

en: Select the slideshows you wish to export below, then click here to export them.
th: เลือกสไลด์โชว์ที่คุณต้องการส่งออกด้านล่าง จากนั้นคลิกที่นี่เพื่อส่งออก

en: Failed to open the settings page...
th: ไม่สามารถเปิดหน้าการตั้งค่าได้...

en: Opening settings page...
th: กำลังเปิดหน้าการตั้งค่า...

en: Page not found: %s
th: ไม่พบหน้า: %s

en: Add a slide
th: เพิ่มสไลด์

en: Select images
th: เลือกภาพ

en: You can easily add an image from one of the options here. Additionally we provide free images from the Unsplash library.
th: คุณสามารถเพิ่มภาพได้อย่างง่ายดายจากหนึ่งในตัวเลือกที่นี่ นอกจากนี้เรายังมีภาพฟรีจากห้องสมุด Unsplash

en: Next step
th: ขั้นตอนถัดไป

en: Search unsplash
th: ค้นหา unsplash

en: Choose an image from the left, or search for any topic here to bring up more images.
th: เลือกภาพจากฝั่งซ้าย หรือค้นหาหัวข้อใด ๆ ที่นี่เพื่อแสดงภาพเพิ่มเติม

en: Hide step
th: ซ่อนขั้นตอน

en: Create your slide
th: สร้างสไลด์ของคุณ

en: After you have selected an image, press here to create your slide.
th: หลังจากที่คุณเลือกภาพแล้ว ให้กดที่นี่เพื่อสร้างสไลด์ของคุณ

en: Preview Slideshow
th: ดูตัวอย่างสไลด์โชว์

en: Now that you have some slides set, you can preview your slideshow by pressing here.
th: ตอนนี้ที่คุณมีสไลด์บางส่วนตั้งไว้ คุณสามารถดูตัวอย่างสไลด์โชว์ของคุณโดยการกดที่นี่

en: Slideshow settings
th: การตั้งค่าสไลด์โชว์

en: Edit slideshow
th: แก้ไขสไลด์โชว์

en: Additional CSS Class
th: คลาส CSS เพิ่มเติม

en: Refresh preview
th: รีเฟรชการดูตัวอย่าง

en: Loading slideshows list...
th: กำลังโหลดรายการสไลด์โชว์...

en: Create one now!
th: สร้างสไลด์โชว์ตอนนี้!

en: Loading slideshow
th: กำลังโหลดสไลด์โชว์

en: Update preview
th: อัปเดตการดูตัวอย่าง

en: Select a slideshow
th: เลือกสไลด์โชว์

en: Normal width
th: ความกว้างปกติ

en: Wide width
th: ความกว้างกว้าง

en: Full width
th: ความกว้างเต็ม

en: slider
th: สไลเดอร์

en: slideshow
th: การนำเสนอ

en: gallery
th: แกลเลอรี

[ctx: This is a keyboard shortcut.]
en:  (Use Alt or ⌥ (Option) + P keys)
th:  (ใช้ปุ่ม Alt หรือ ⌥ (Option) + P)

[ctx: Uploader: Drop files to upload - or - Select Files]
en: or
th: หรือ

[ctx: 1000 by 1000 pixels]
en: %s by %s pixels
th: %s โดย %s พิกเซล

[ctx: The ENTER key on a keyboard]
en: Enter
th: เข้า

[ctx: The ESCAPE key on a keyboard]
en: Escape
th: ออก

[ctx: number of slides, ex "7 slides"]
en: %s slides
th: %s สไลด์
